Rosa Liksom voitti tänään Finlandia-palkinnon. Kodin Kuvalehden lukijat valitsivat omaksi suosikikseen Laila Hirvisaaren.
Rosa Liksomin romaani Hytti nro 6. (WSOY)
arvosteltiin Kodin Kuvalehden numerossa 22/11 näin:
Ulos raiteilta
Hytissä matkustavat toisilleen tuntemattomat isomahainen venäläismies ja hento suomalaistyttö. Juna kolistelee Moskovasta Mongoliaan hitaasti kuin tammikuinen tiistai.
Asemilla, joille juna pysähtyy päviksi, mies ja tyttö hyppäävät kyydistä. Liksom kuvaa kahden ihmisen, junamatkan, yhden yhteiskunnan ja koko maailman muuttumista. Lukiessa tuntuu, että omankin olohuoneen ikkunoista näkyvät pakkasen huurtama Siperia ja lyhyissä vitjoissa nälkäänsä haukkuvat koirat. (Lotta Ehrnrooth)
Kodin Kuvalehden lukijat äänestivät nettisivuilla järjestetyssä omassa "varjo-Finlandiassamme" seuraavasti:
1. Laila Hirvisaari: Minä, Katariina - 63 % äänistä
2. Jenni Linturi: Isänmaan tähden - 13 % äänistä
3. Rosa Liksom: Hytti nro 6 - 10,9 % äänistä
4. Eeva-Kaarina Aronen: Kallorumpu- 6.5 % äänistä
5. Laura Gustafsson: Huorasatu - 4.3 % äänistä
6. Kristina Carlson: William N. päiväkirja - 2.2 % äänistä