Etusivu | Ruoka | Reseptit | Pähkinäinen ricotta-suklaatorttu

Arvostele resepti:

Arvostele tämä resepti


Katso myös:

Puolukkainen Linzin torttu
Puolukkainen Linzin torttu

Suklaahyydyke
Suklaahyydyke

Raputähdet
Raputähdet

Käyttäjien arvio 453 arvostelua

Pähkinäinen ricotta-suklaatorttu


noin 12 palaa

Taikina
150 g voita tai margariinia
1¼ dl sokeria
2 tl vaniljasokeria
1 muna
3½ dl vehnäjauhoja
1 tl leivinjauhetta

Täyte
1–2 dl suolattomia pistaasipähkinöitä
1 appelsiini
2 rkl sitruunamehua
1 muna
¾ dl sokeria
250 g ricottaa tai pienirakeista raejuustoa
250 g mascarponea tai muuta maustamatonta tuorejuustoa

Kuorrutus
150–180 g tummaa suklaata
50 g voita

Pinnalle
pistaasipähkinöitä, marjoja tai hedelmiä

---

1. Vatkaa huoneenlämpöinen rasva ja sokerit kuohkeaksi. Lisää muna ja vatkaa tasaiseksi. Sekoita taikinaan jauhot ja leivinjauhe. Painele taikina jauhotuin käsin voideltuun (irtoreuna)vuoan pohjalle ja reunoille. Pienemmässä vuoassa (halkaisija 20 cm) saat paksumman tortun, isommassa (28 cm) piirakkamaisemman. Pistele pohjaan haarukalla muutama pisto ja nosta jääkaappiin.

2. Laita uuni kuumenemaan 175 asteeseen. Rouhi pähkinät. Pese appelsiini hyvin ja raasta kuori kulhoon. Purista mehu kuoriraasteen joukkoon ja lisää sitruunamehu, muna ja sokeri. Kumoa sekaan ricotta sekä mascarpone ja sekoita tasaiseksi massaksi.

3. Ripottele pähkinät torttupohjalle ja lusikoi täyte päälle. Nosta uunin alimmalle ritilätasolle ja kypsennä 40–-55 minuuttia vuoan koosta riippuen, kunnes täyte on hyytynyt ja reunat saaneet väriä. Jäähdytä.

4. Leikkaa suklaa karkeaksi rouheeksi. Kuumenna puolet suklaasta rasvan kanssa kattilassa koko ajan sekoittaen, kunnes suklaa sulaa. Nosta kattila liedeltä ja sekoita joukkoon loput suklaasta. Jäähdytä hetki ja levitä tortun pinnalle.

5. Irrota torttu vuoasta ja koristele vasta vähän ennen tarjoilua. Jos maltat, anna makujen tasaantua viileässä seuraavaan päivään. 


Teksti Marita Suotausta, kuva Arto Vuohelainen

 



Kommentit


  • Kirjoita numeroina ilman välilyöntejä
    kaksi yhdeksän neljä



Uusi käyttäjä?   Rekisteröidy
 
Ongelmia kirjautumisessa?








Kuinka paljon sukulaislapsen ylioppilaslahja saa maksaa?


Tulokset | Aiemmin kysytyt