(Cinghiale in umido)
4 hengelle
800 g - 1 kg villisian paistia tai fileetä
Marinadi
½ sipulia
1 porkkana
1 varsisellerin varsi
5 dl punaviiniä (mielellään Chiantia)
1 rkl hienonnettua lehtipersiljaa
5 kokonaista mustapippuria
5 kokonaista katajanmarjaa
5 neilikkaa
2 laakerinlehteä
Pataan
½ sipuli
1 porkkana
1 varsisellerin varsi
2 rkl tuoretta lehtipersiljaa
5 kokonaista mustapippuria
5 kokonaista katajanmarjaa
5 neilikkaa
3 laakerinlehteä
1 chilipalko
½ dl oliiviöljyä
2½ dl punaviiniä (mielellään Chiantia)
1 pkt (noin 500 g) paseerattua tomaattia
1 tl suolaa
---
1. Tee ensin marinadi. Kuori sipuli ja porkkana. Leikkaa ne reiluiksi paloiksi ja laita kattilaan. Lisää joukkoon 5 desiä punaviiniä, viipaloitu varsiselleri ja muut marinadin aineet. Kiehauta ja anna viiniseoksen jäähtyä. Siivilöi marinadi ja laita se kulhoon.
2. Leikkaa liha noin 3 x 3 sentin kokoisiksi paloiksi ja laita se siivilöityyn marinadiin. Anna maustua viileässä yön yli.
3. Esivalmistele pataan tulevat kasvikset. Kuori ja kuutioi sipuli ja porkkana pieniksi paloiksi. Viipaloi varsiselleri. Kuullota kasviksia ja mausteita kattilassa öljyssä muutama minuutti.
4. Ota lihapalat marinadista ja kuivaa niitä esimerkiksi talouspaperilla. Lisää lihat kattilaan punaviinin ja paseeratun tomaatin kanssa. Anna porista miedolla lämmöllä kannen alla 3-4 tuntia. Mausta suolalla. Tarjoile ruoka perunamuhennoksen kanssa.
Teksti Sanna Kekäläinen, kuva Sami Repo