Etusivu | Ruoka | Reseptit | Rapea sitruunatorttu

Arvostele resepti:

Arvostele tämä resepti


Katso myös:

Puolukkainen Linzin torttu
Puolukkainen Linzin torttu

Vadelmakääretorttu
Vadelmakääretorttu

Raputähdet
Raputähdet

Käyttäjien arvio 373 arvostelua

Rapea sitruunatorttu


10-12 palaa

1 pkt (400 g) pakastemurotaikinaa

Täyte
1¾ dl sokeria
2 munaa
1½ dl kermaa
1 dl kookoskermaa
2 rkl raastettua (luomu)sitruunankuorta
2 rkl sitruunamehua

Pinnalle
noin ¾ dl sokeria

---

1. Kauli sulatettu murotaikina levyksi ja nosta leivinpaperilla vuorattuun irtopohjaiseen kakkuvuokaan tai piirakkavuokaan. Laita taikinan päälle folio ja täytä vuoka kuivatuilla herneillä tai merisuolalla. Paista 200-asteessa uunin alatasolla noin 15 minuuttia. Nosta folio painoineen pois ja paista pohjaa vielä 5 minuuttia.

2. Laske uunin lämpö 140 asteeseen.

3. Mittaa sokeri, munat, kerma ja kookoskerma kulhoon. Mausta sitruunankuorella ja -mehulla. Vatkaa aineet kunnolla sekaisin. Kaada täyte pohjan päälle ja paista 140-asteisessa uunissa noin 30 minuuttia tai kunnes täyte on hyytynyt.

4. Jäähdytä torttu. Leikkaa annospaloiksi ja ripottele pinnalle sokeria. Laita torttupalat kuumaan uuniin grillivastuksen alle kunnes sokeri karamellisoituu. Voit käyttää karamellisoimiseen myös pientä kaasuliekitintä.



Kommentit


  • Kirjoita numeroina ilman välilyöntejä
    kahdeksan seitsemän kaksi



Uusi käyttäjä?   Rekisteröidy
 
Ongelmia kirjautumisessa?








Kuinka paljon sukulaislapsen ylioppilaslahja saa maksaa?


Tulokset | Aiemmin kysytyt