Miten te pidätte yhteyttä sukulaisiin, jotka tuntuvat loukkaantuvan helposti? Osallistu keskusteluun.
Miten te pidätte yhteyttä sukulaisiin, jotka tuntuvat loukkaantuvan helposti? Osallistu keskusteluun.

”Yritin monta kertaa muotoilla kivan viestin, jossa ei olisi rivien välissä mitään, mistä isä voisi ärsyyntyä. Huutomerkin, sydämen tai hymynaaman isä voi tulkita vinoiluksi, ja silloin saan kipakan vastauksen”, lukijamme kirjoittaa. 

Lähetän isälleni vuodessa neljä viestiä: syntymäpäivänä, nimipäivänä, isänpäivänä ja jouluna. Se on aina tosi vaikeaa. Viimeksi tuijotin puhelimen näyttöä, kirjoitin jotakin, mutta pyyhin tekstin pois. Yritin monta kertaa muotoilla kivan viestin, jossa ei olisi rivien välissä mitään, mistä isä voisi ärsyyntyä.

Huutomerkin, sydämen tai hymynaaman isä voi tulkita vinoiluksi, ja silloin saan kipakan vastauksen. Jos isä vastaa viestiini ”kiitoksia”, olen onnistunut. Silloin hän ei ole tullut viestistäni pahalle tuulelle.

”Isä ei ole yhtään kiinnostunut minun eikä lastenlastensa elämästä.”

Välillä mietin, pitäisikö mieluummin soittaa, mutta en tee niin, koska hän ei ole yhtään kiinnostunut minun eikä lastenlastensa elämästä. Hän on vain tavattoman vaikea ihminen.

Sisältö jatkuu mainoksen jälkeen

Kun puhun isästä ystävilleni, saan neuvon korjata välit. Ongelma on siinä, että väleissämme ei ole mitään korjattavaa. Mitään ei ole mennyt rikki, koska oikein mitään ei ole rakennettukaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla

”Olisi helpompaa, jos emme pitäisi isäni kanssa ollenkaan yhteyttä.”

Miten te pidätte yhteyttä sukulaisiin, jotka tuntuvat loukkaantuvan helposti? Miten olette ratkaisseet joulun, syntymäpäivän ja tai muut erityiset päivät sellaisen läheisen suhteen, joka herättää lähinnä pahaa mieltä? Oletko jättänyt viestin tai kortin lähettämättä – ja jos, niin mitä siitä on seurannut?

Itselleni olisi helpompaa, jos emme pitäisi isäni kanssa ollenkaan yhteyttä. Olen kuitenkin lähettänyt nuo muutamat viestit, koska tiedän, että isä odottaa niitä.

Kiltti tyttö

Millaisia ajatuksia kirje herätti? Kirjoita ajatuksiasi alla olevaan kommenttikenttään tai lähetä meille sähköpostia ihmisten.kesken@sanoma.com. Voit lähettää myös kirjeen omasta aiheestasi. Käsittelemme vastauksia ja yhteystietoja luottamuksellisesti. Lehdessämme julkaistujen kirjeiden lähettäjien kesken arvomme uutuuskirjoja ja muita palkintoja. 

Yhteystiedot

Haluan saada tarjouksia tuotteista ja palveluista, uutuuksista ja kilpailuista Sanoma Aikakauslehdiltä ja Sanoma-konserniin kuuluvilta yhtiöiltä.
* Tämä kenttä pitää täyttää jotta oikeat käyttäjät erottuvat boteista.
Sisältö jatkuu mainoksen alla