
Julkkiksia viime vuosikymmeniltä. Muistatko heidät? No, nuoremmat eivät voi muistaa eikä tunnistaakaan. En itsekään tunnista heitä kaikkia. Eivät ole ihan näköisiä. Ainakaan kaikki.
Mutta tunnistatko sinä dueton Päivi ja Kim? Entä löydätkö Lauran? Mutta missä luuraa Jarkko? Kuin silloin ennen oli euroviisumme v. 1969.
Kansan suosikeiksi ovat aina nousseet laulajat, näyttelijät, viihteentekijät, urheilijatkin. Mutta paperinukkeina Juha Väätäinen ja M.A. Numminen. Oikeasti. Heh.
Paperinukke. Heh-he. Kuka nykylapsi on sellaisella leikkinyt? Itse leikannut ja ehkä tehnyt vaatteitakin. Siis piirtänyt. Värittänyt. Ja vielä leikannut.
Kun sakset pysyisivät kädessä ja leikkuujälki alkaisi olla riittävän tarkkaa, on nykylapsella ollut kännykkä jo vuosia. Hän pelaa pelejä tabletilla. Hän instaa, twiittaa, skypettää. Palapelitkin hän tekee jollain luurin appsilla.
Maailma muuttuu. Leikit ja ajanvietekin muuttuvat. En minäkään käpylehmillä leikkinyt. Ainakaan kovin usein.
Ja onhan näitä hauska katsella. Ja minkälaista muoti on ollut 70-luvulla? Hihii.
Jarkkoa ei näy. Vain joitain vaatteita on jäänyt jäljelle. Niinhän elämässäkin joskus käy. Hän lähti – mutta jotain jäi.
Onneksi sadepäivien varalle on jäänyt muutama arkki odottamaan saksintaa.
Mä rakastin lapsena paperinukkeja, joita äiti oli säästänyt omasta lapsuudestaan ja leikin niillä usein. Harmikseni, pikkusisko oli mustasukkaisuuksissaan melkoinen tuhoaja ja repi monelta nukelta raajat irti äidin imettäessä pienempää siskoa.
Siskot! Mulla on vanhempia siskoja ja oli paperinukkeja, joihin en saanut koskea! Nykyään kai jo saan, ne on myös tallessa. Laitan kuvia niistä ihanuuksista joskus.
http://www.kodinkuvalehti.fi/blogit/allina_kalliolla
Sinulla on varsinainen aarreaitta noita ihania paperinukkeja. Minäkin muistan, kuinka lapsena noilla leikittiin ja itse tehtiin paperinukkeja ja niille vaatteita. Ihanan muiston nostit mieleeni. Kiitos kirjoituksestasi! ?
Hehee. Aittaa ei ole - "aarteita" sitäkin enemmän. Samanlaiset muistot yhdistävät.
http://www.kodinkuvalehti.fi/blogit/allina_kalliolla