En tiedä mikä näissä kengissä vuosia sitten innosti, mutta mummolan verho -kuosiset kukkakengät oli aivan pakko ostaa. Yleensä en ikinä innostu a) valkoisista kengistä enkä b) nilkkaremmikorkkareista mutta jostain syystä ohitin nämä seikat. Poikkeuksia toki löytyy molempiin, mutta tässä ne osuivat vielä samaan kenkään. Kirkkaanvalkoiset kengät ohitan melkein aina, johtuen 2000-luvun vaihteen traumoista valkoisia tekonahkasaappaita (terävällä kärjellä tottakai) kohtaan. Kyllä, minulla oli sellaiset enkä vieläkään ymmärrä että miksi :D Nilkkaremmejä taas välttelen turvallisuussyistä, minun vemput nilkkani yhdistettynä korkeisiin korkoihin ja nilkkaremmeihin enteilee katastrofia.
Olen ollut monta kertaa nakkaamassa tämän parin kirppikselle, mutta lopulta kuitenkin pitänyt siitä kiinni. Vaikea sanoa mikä näissä on se juttu joka pitää otteessaan.
Nöpökin innostui tästä parista :D se on pysytellyt hämmästyttävän loitolla kenkien kuvailuistani mutta nyt se ei voinut enää vastustaa ja sukelsi sekaan. Onko osallistuva kissa tehnyt vihdoin paluun? Ainakin sitä kiinnosti vähän liikaakin piparkakkutaloni perusteiden valaminen, piti siirtää kilkkeet kissaturvalliseen paikkaan yöksi ettei katti pääse jättämään niihin tassunjälkeään. Kissankarvakuorrute ei välttämättä ole se halutuin.
Yhtään en tajua tuota valkoisten saappaiden traumaa, joka tuntuu kaikille jääneen siitä huippusesongista. Tosin omani ovat nahkaa ja pyöreäkärkiset. Ja kyllä, käytän niitä edelleen. Mulle ne edustavat 60-lukua ehkä kuitenkin enemmän kuin 2000 -luvun alkua.
Ne 60-luvun saappaat ovat täysin eri asia, mullekin kelpaisi sellaisen sixtari gogo bootsit :)
Bloggaan osoitteessa: http://www.kodinkuvalehti.fi/blogit/nelliina
Rentoja otoksia SoMessa: Instagram | Facebook
Onpa nätit! 8) oijoi.
Meidän katti muuten on aivan hulluna piparkakkuihin - sekä taikinaan että paistettuihin pipareihin :----D oli pakko antaa pieni maistiainen molempia kun toinen tuntitolkulla vahtas ja kerjäs molempia versioita ja niin tykkäs mausta! Tais kissa päästä piparin makuun kun vuosi sitten oli tiskipöydällä olevasta purkista käynyt varastamassa pipareita ja nakertanu niitä! Kissat <3
SIIS nyt kun päästiin aiheeseen, niin meidän piparkakkutalon pupulta oli mystisesti hävinnyt korva..... että kiitti vaan NÖPÖ :D
Bloggaan osoitteessa: http://www.kodinkuvalehti.fi/blogit/nelliina
Rentoja otoksia SoMessa: Instagram | Facebook
Nuo näyttää vähän ruseteille, ehkä siksi kiehtoo
hahah :D
Bloggaan osoitteessa: http://www.kodinkuvalehti.fi/blogit/nelliina
Rentoja otoksia SoMessa: Instagram | Facebook
kaikilla oli sellainen henkkamaukan naruolkaiminen trikootoppi, minihame ja ne saakelin saappaat :D
Bloggaan osoitteessa: http://www.kodinkuvalehti.fi/blogit/nelliina
Rentoja otoksia SoMessa: Instagram | Facebook
ilman platoa ne oikestaan olisi aika paljonkin :)
Bloggaan osoitteessa: http://www.kodinkuvalehti.fi/blogit/nelliina
Rentoja otoksia SoMessa: Instagram | Facebook
Ihan sama trauma löytyy täältäkin. Välillä tulee myös tietynlaisista valkoisista paidoista/topeista sama fiilis, sillä niihin valkoisiin saappaisiin yhdistettiin valkoinen biletoppi :)
No onhan nuo aika fiftarityyliset tavallaan.