Kenkäjoulukalenterin toinen viikko. Tälle viikolle nostin esille muutaman sellaisen parin mitä en ole käyttänyt vielä ollenkaan ja muutaman vastakohdan eli kenkiä on käytetty paljon. Tämä kahdeksannen päivän pari kuuluu käyttämättömien listalle, mutta ei kauaa. Saapikkaat ovat pari vuotta vanhasta Aki Choklatin Kookengälle suunnittelemasta mallistosta, sain ne lanseeraustilaisuudesta Muotimessuilta. Silloin nilkkani oli niin muusina, että hautasin korkosaappaat kenkähyllylle odottamaan aikaa parempaa ja unohdin ne sinne (kröhm ei yhtään ole liikaa kenkiä). Nyt näyttäisi siltä että kävely onnistuu taas ja näillä olivatkin testikierroksella tosi hyvät jalkaan, paksu tukeva korko tuo jämäkkyyttää askeliin.
Saapikkaiden muotoilussa on jotain kauniin vanhahtavaa, siitä tulee mieleen useampikin vintagepari joita olen kirppiksillä ihastellut mutta jotka ovat aina liian pieniä minulle. Moderniutta taas tuo mukaan varren oranssi huomioraita, joka sopii kitin värisiin saapikkaisiin hienosti. Että nyt minulla on tavallaan uusi vanha kenkäpari eteisessä odottamassa käyttöä :)
Nämähän on aivan ihanat! Tuo takaosan raita tekee kyllä ihmeitä, todella ryhdikkään oloiset sen ansiosta.
Eikö vaan, tuo raita raikastaa beigen ihan eri näköiseksi, se on sellainen ylläri tavallaan :)
Bloggaan osoitteessa: http://www.kodinkuvalehti.fi/blogit/nelliina
Rentoja otoksia SoMessa: Instagram | Facebook
Voi itku, sori vaan mutta tää kenkäjoulukalenteri-idea ei oikein kanna. Yksi kerta riitti, useasti toistettuna kovin tylsää. Olis ollut vaikka mekkojoulukalenteri tai mitä tahansa muuta.
Harmi ettei sulle kolise, toivottavasti sinulla on hyvä suklaakalenteri kotona :D Mekkoidea on tosi hyvä, laitetaan muistiin jos joskus vielä innostun kalenteria tekemään :)
Bloggaan osoitteessa: http://www.kodinkuvalehti.fi/blogit/nelliina
Rentoja otoksia SoMessa: Instagram | Facebook
Pitää ottaa asukuvan yhteydessä :) noissa on vielä tosi kaunis vanhahtava korko <3
Bloggaan osoitteessa: http://www.kodinkuvalehti.fi/blogit/nelliina
Rentoja otoksia SoMessa: Instagram | Facebook
Tulossa, pian :) minä en jostain syystä pahemmin ole beigejä kenkiä käytellyt myöskään, vaan kaipaan aina värejä, eli omalla turvallisuusvyöhykkeellä minäkin :D
Bloggaan osoitteessa: http://www.kodinkuvalehti.fi/blogit/nelliina
Rentoja otoksia SoMessa: Instagram | Facebook
Kenkäfetisisti kaipaisi kuvia kengistä suoraan sivulta niin että koron korkeus ja muoto kävisivät aivan täsmälleen selville ^__^
Nuo ovat juuri sellaiset kengät, joita kaupan hyllyllä himoitsisin armottomasti, mutta joita en sitten osaisi käyttää. Ihanaa sitten ihastella niitä muiden jalassa (asukuvaa odotellessa ;) ) nim.merk. kaikki kengät turvallisen mustia tai punaisia..
Heh, katsoin näitä Anttilan alerekissä tässä viime viikolla. Ei natsannut sitten yhtään tuo reikävarsi, mutta kenkä oli muuten kyllä kauniin muotoinen. Värikään ei meikää kiihottanut, niin ei jääny edes mieleen alehinta, mutta monta paria oli kuitenkin tarjolla. Siis Vaasan anttilassa jos joku muu innostui...