
Meinasin lentää selälleni, kun kysyin vähän ruoasta ronkelilta lapselta, mitä hän haluaisi ruoaksi. Pieni vastasi suu hymyssä: "mikset tekisi edes joskus linssikeittoa?". Punaisista linsseistä, tomaattikastikkeesta, porkkanasta ja kookoskermasta. En todellakaan odottanut tällaista vastausta eskarilaiselta, mutta päätin tarttua haasteeseen ennakkoluulottomasti.
Miksen ollut aikaisemmin ajatellut, että linssikeittohan on äärimmäisen helppo tehdä, edullinen ja aivan ihana syysruoka muutaman kikan ansiosta. Punaisia linssejä ei tarvitse liottaa vedessä, vaan huolellinen huuhtelu riittää. Aikuisempaan makuun chilitomaattimurska ja valkosipuli antaa kivasti ruokaan potkua. Lasten versioon laitoin kuitenkin tavallista tomaattimurskaa. Kookoskerma tekee ketosta ihanan samettisen. No siitä päivästä lähtien, kun sain ensimmäisen kerran linssiketon tehtyä, meillä on valmistettu sitä tasaisin väliajoin vuoden verran.
Linssikeitto
- 1 sipuli
- 3 valkosipulinkynttä
- 1 rkl voita
- 2 porkkanaa
- 2 tl timjamia
- 1 tl inkiväärijauhetta
- 1/2 tl mustapippuria
- 1 rkl suolaa
- 800 g tomaattimurskaa (halutessasi 400 g chilitomaattimurskaa)
- 1 l vettä
- 3 dl punaisia linssejä kuivana
- 2 dl kermaa tai kookoskermaa
Huuhdo punaiset linssit huolellisesti kylmällä vedellä. Hienonna sipulit ja kuullota ne mausteiden kanssa kattilassa miedolla lämmöllä. Lisää joukkoon vesi, tomaattimurskat ja porkkanaraaste. Anna kiehua muutama minuutti ja lisää joukkoon huuhdotut linssit. Keitto saa kiehua 30 minuuttia ja lisää vielä kerma joukkoon. Anna hautua n. 10 minuuttia kannen alla ennen tarjoilua.
Linssikeiton kanssa sopii täydellisesti itsetehdyt helpot sämpylät tai saaristolaisleipä.
Vautsi näyttää kyllä tosi herkulliselta. Kiitos reseptistä, tätä pitää itse testata heti! :)
Nauti jokaisesta päivästä niin kuin se olisi viimeinen!
Blogini: https://www.kodinkuvalehti.fi/blogit/matkailua-ja-sisustusta-haaveilua