
Kun makaroonilaatikot on rinnuksilla ja yrität avata roskaluukun kantta autonavaimella. Yhtäkkiä ovella seisoo vieras, jonka tapaamisen olit täysin unohtanut.
Sanomattakin selvää, että meillä eletään nyt niitä "ruuhkavuosia" kahden taaperon kanssa, aikaa jolloin oma vessarauhakin tuntuu luksukselta ja elämä talossa hiljenee vasta ihan illan pimeinä tunteina. Kukkakimput kuihtuvat maljakkoihin ja pyykkivuori kasvaa joskus isoksi keoksi, mutta jokainen tekee parhaansa. Ja se saa riittää. Illat tuppaavat venyä kymppiuutisten jälkeen, koska on mukava ehtiä jutella toisen kanssa ihan kaksistaan ja katsella hömppäsarjoja. Eli ihan omia valintoja kaikki.
Nyt on näin ja ehkä joskus vielä ehditään katsella näitä hetkiä valokuvista ja ehkä jopa nauraa kippurassa tapahtuneille. Tärkeintä on itsensä, sekä toisen hyväksyminen täydellisenä epätäydellisyydessään. Samaan aikaan kesä on jättämässä kyllä yhdet kauneimmista hyvästeistä.
Katso täältä pieni lista siitä, miten voit vähentää kiireen tuntua omassa elämässäsi- klik. Mukavaa loppuviikkoa!
Ihanat kuvat. :) Loppujen lopuksi toi aika on niin nopeasti ohitse, ihan kohta sitä aikaa on taas ihan toisenlailla.
Joo. Kahden lapsen kanssa on tietysti "kiirettä", mutta kyllähän varsinaisiin ruuhkavuosiin kuuluu lisäksi vaativa työelämä sekä iäkkäät, apua tarvitsevat omat/puolison vanhemmat.
Joo. No mitä kelläkin kuuluu. Ärsyttää sellainen "paremmuus/hankalammuus"taistelu, eihän mitään absoluuttia ole olemassakaan vaan ihan itse saa määritellä mikä itsestä hankalalta tuntuu tai kiireiseltä. Miksi pitäisi vertailla? Jos ei ole mitään relevanttia sanottavaa, parempi olla hiljaa. Hyvät syksynjatkot kaikille.