
Kokeiltiin puhaltaa pakkasen innoittamana saippuakuplia pihalle. Tehtiin kestävä seos saippuakupliin itse ja väännettiin vanhasta sähköjohdosta puhallin kuplille. Jos ei ole valmista puhallinta jäänyt kesästä, puhaltimen voi toki tehdä myös rautalangasta, vanhasta henkarista tai vaikkapa sulkapallomailasta.
Salaisuus kestävissä saippuakuplissa on glyseroli, jota saa ostettua apteekista. Tarvitset:
- 1 dl astianpesuainetta
- 1 dl glyserolia
- n.5 dl dl vettä
- 2 tl siirappi
Sekoita kaikki ainekset keskenään varovasti hämmenäen kulhossa, niin ettei se vaahtoudu. Puhalla pakkasella valmiista nesteestä saippuakuplia hitaasti. Harjoitus tekee mestarin ja muutama tovi saatiin puhaltaa, ennen kun kuplat pysyi ehjänä. Niiden jäätymistä on hauska seurata lasten kanssa.
Saippuakuplakoristeet sopii hauskasti ilmapalloihin tehtyjen jäälyhtyjen kanssa. Ohjeen näihin ilmapallolyhtyihin löydät edellisestä postauksesta, klik.
Saa nähdä, miltä jäätyneet saippuakuplat näyttävät kynttilän hämyssä illalla. Pakkanen tekee myös itsessään kaunista taidetta vanhoihin ikkunoihin.
Kauniita uusia ideoita! Meillä on jäälyhdyt myös jäätymässä ja tuomassa toivottavasti tunnelmaa viikonloppuun.
Bubble bath time http://rosebath.blogspot.com
Hienoa! :) Ne tuo tunnelmaa paljon.
Oma blogini: kodinkuvalehti.fi/ruususuu
Somessa: Instagram : Facebook : Blogipolku :
Anni Lehto
Itseäkin on viime päivinä vähän kiinnostanut kokeilla tätä saippuakuplajuttua! Näyttävät niin hauskoilta. Onko tuo glyseroli muuten minkä hintaista?
www.lily.fi/blogit/anna-k
Tuo oli kyllä hauska juttu! :) Glyseroli on pullon koosta riippuen 3-6e. Tuosta määrästä tekee kyllä monta litraa. Ja ihan perus kaupan saippuakupliakin voi puhallella ja fairyllä tehtyä. Glyseriinillä saa kestävyyttä ja isompia palloja! :)
Oma blogini: kodinkuvalehti.fi/ruususuu
Somessa: Instagram : Facebook : Blogipolku :
Anni Lehto
Kokemus osoittanut useana talvena, että pakkasta pitää olla reilusti yli 20 astetta, että kuplat jäätyy. Minä ja kamera jäätyvät ennen kuplia ?
Oi miten kivannäköisiä, myös nuo ilmapallolyhdyt, pitäisi itekin kokeilla :) Sun blogista saa niin paljon ideoita, kiitos siitä!