Lukijan kirje: Painostaa vai ei?

Vaimo haluaisi muuttaa tyttären naapurustoon, mies ei. Miten ratkaista asia?Lue koko juttu

Lukijan kirje: Painostaa vai ei?

Kommentit (2)

S

Kysy mieheltä, kuinka hän aikoo apu-asian hoitaa kunhan vanhenee eikä itse pysty enää kaikkea tekemään. Onko hän halukas muuttamaan palvelutaloon ja maksamaan hoidosta omalla paikkakunnallanne, vai haluaako asua omassa kodissa uudella paikkakunnalla tyttären avustamana? Muutto kannattaa tehdä vielä kun on voimissaan ja pystyy harrastamaan ja saamaan uusia ystäviä uudelta paikkakunnalta! Eikä ne vanhat ystävät minnekään katoa, vaikka muuttaisikin!

  • ylös 14
  • alas 8
Puhuisin

Mielestäni asia kannattaa ottaa puheeksi. Jos etu puhu, kadut loppuikäsi. Kunhan et painosta, ei siitä vahinkoakaan voi olla-

Jos et tiedä, miksi miehesi muuttoa vastustaa, kannattaa ottaa asia puheeksi kuin ohimennen. Jos mies ei koe joutuvansa seinää vasten, hän kyllä ketoo kantansa.

Mutta myös sinun on otettava miehesi vakavasti. Puhumalla asiat ja teidän tulevaisuutenne löytävät muotonsa.

  • ylös 13
  • alas 10
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Suosituimmat

Uusimmat

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Suosituimmat