Lukijan kirje: Miten mies irti entisestä?

klo 14:11 | 25.1.2017
Mies puhuu aina vain ajasta, jolloin hänen entinen perheensä oli kasassa.Lue koko juttu
Mies puhuu aina vain ajasta, jolloin hänen entinen perheensä oli kasassa.Lue koko juttu
Ladataan...
Koen, ettei menneisyydessä elävä henkilö ole tehnyt eroon liittyvää tervettä 'suru' tai kutsuttakoon sitä vaikka'erkanemistyötään'.
Elämään kuuluu eri vaiheita, jopa aikuisena!
Aikuinen ihminen eroaa lapsesta kyeten käsittelemään asioita, myös ikäviä sellaisia, rinnastamatta niitä menneisiin tapahtumiin.
Huokaus...paljon on tehtävää ja ei hyvältä näytä(surullinen).
Miehesi käytös kertoo vain siitä, ettei hän ole käsitellyt eroaan. Siinä olen nimimerkin, Saint, kanssa samaa mieltä. Painolasti pysyy niin kauan kuin se on käsitelty.
Olisi viisasta, ettet painostaisi miestäsi. Anna hänelle aikaa ja rohkaise vaikka perheterapiaan. Esimerkiksi seurakunnan perheterapiaan voi mennä yksinkin. Siellä saa keskustella kaikki äpi ammattilaisen kanssa.
Jos painostat miestäsi, hän voi lopettaa menneistä puhumisen sinulle, mutta se ei tarkoita, että asiat olisi käsitelty. Aihaeutat pahimmassa tapauksessa vain suuremman tulivuorenpurkauksen joskus myöhemmin.
Tietysti valinta on sinun. Kirjeestäsi kun ei oikein ota tolkkua, haluaisitko itse asiassa päästä jo miehestäsi erooon, kun tekstistä tulee olo, että olet kyllästuynyt ja valmistautunut jo lähtemään eri teille. Vastaa tähän kysymysheittooni ainakin itsellesi rehellisesti. Itselleen on turha näytellä.
Hyviä ehdotuksia teillä, kiitos osallistumisesta!
Aloittaja kirjoitti kuin minun elämästäni. Olemme seurustelleet miehen kanssa useamman vuoden ja pyytänyt hän menemään exän ja lasten kanssa perheterapiaan ja exän kanssa pariterapiaan, jotta jokainen voisi jatkaa elämänsä. Olen esim. kuullut lapsilta, ettei äidillä ole ollut yhtään miestä isän jälkeen.
Kun kuuntelee enemmän ja vähemmän jatkuvasti mitä perheen tai exän kanssa on tehnyt, on ruvennut itsellänikin aukeamaan oma sanallinen arkkuni, valitettavasti. Ymmärtää pystyy määrättyyn pisteeseen asti, mutta jos toinen ei ymmärrä edes suoraa puhetta, niin silloin on peli menetetty.
Itse olen suhteeseen tehnyt lopun. Nyt vaan katkesi tältä kamelilta selkä.