Syyskuun 2017 Suuri Käsityö -lehden mallit - jämätilkut vaatteiksi, housuekstra & ihanat syysneuleet

klo 11:01 | 12.9.2017
Syksyssä on parasta, kun saa taas rauhassa keskittyä käsitöihin. Neuleissa muotia ovat selkeät muodot pienellä twistillä, ompelumallistoon kokosimme runsaasti housuja sekä palavaatteita, jotka inspiroivat myös jämäkankaiden hyödyntämiseen.Lue koko juttu
Mistä tämän lehden saisi ostaa?
Mistä syyskuun suuri käsityölehden
2017 lehden voi vielä ostaa?
Moikka!
Kiva kuulla, että syyskuussa on ollut kiinnostavia malleja. Lehteä ei valitettavasti ole enää myynnissä, mutta kannattaa kysellä vaikka Facebookin ompeluryhmistä, josko jollakin olisi ylimääräisiä.
9/17 Käsityölehdessä on kivan pääkalloneuletakin malli ja ohje. Hihan ohjeessa kehoitetaan päättämään pyöriötä varten reunoista, kunnes puikolla on 33 silmukkaa. Sitten: "Päätä op:n ja np:n kerroksen alussa 4 s ja loput 15 s op:n kerroksella." En ymmärrä, minusta 33-8 s=25s eiikä 15 s. Saisinko oikaistun ohjeen sähköpostiini marjut.lindberg@kolumbus.fi.Ikävää, että virheet ovat nykyisin erittäin tavallisia Käsityölehden ohjeeissa.
Terveisin Marjut
Hei!
Hihan ohjeesta valitettavasti tosiaan puuttuu vielä kohta, että päätä seuraavien oikean ja nurjan puolen kerrosten alussa 5 s. Näin lopuksi jää päätettäväksi nuo 15 s.