Missä kuivatat lakanasi? Kuulutko meihin, joiden lakanat roikkuvat näin sievästi ovien päällä?

klo 14:02 | 19.1.2018
Kun lakanoille ei löydy kuivatuspaikkaa, niillä sisustaa vahingossa koko kodin.Lue koko juttu
Kun lakanoille ei löydy kuivatuspaikkaa, niillä sisustaa vahingossa koko kodin.Lue koko juttu
Ladataan...
Sivut
Kuivaustelineellä, kuivuu nopeasti kun kunnon linkous. Hieman kosteana vedetään lakanat miehen kanssa ja sitten kun aivan kuivat niin tiukka rullaus. Sileää tulee.
Taitellaan moneen kerrokseen 3 kuivaustelineen päälle, kyllä ne siinä kuivuvat ajan kanssa. Korkeintaan siis 3 lakanaa voi pestä samalla kertaa. Ei tuota ongelmia kahden hengen taloudessa.
Samoin kuin artikkelin kirjoittajakin - siellä ne ovien päällä roikkuu x aikaa. :D Yleensä ne pitää puistella kuivana, mua ahdistaa kuitenkin se huonepöly, joka vääjäämättä laskeutuu kuivan kankaan pinnalle siinä kaappia odotellessa.
Henkarille taittelen siististi, laitan henkarit roikkumaan suihkuverhon tankoon :) , täytyy kyllä kääntää kerran että kuivuu nopeammin. Kahden hengen talous, joten ei niin hankalaa.
Poikani kaveri on usein meillä yökylässä. En pese petivaatteita hänen jokaisen vierailunsa jälkeen, vaan laitan ne kaappiin ja otan taas seuraavalla kerralla ne samat. Pussilakanakin jää valmiiksi peiton päälle, niin on vaan helppo kaivaa täkki taas tarvittaessa esille.
Kun vaihdan petivaatteet, pesen ne aina heti. Jos ehtivät kuivua, niin laitan ne samat sänkyihin. Kesällä kuivaan ulkona narulla, talvella taittelen pyykkitelineeseen roikkumaan. Jos niitä on enemmän, käytän kuivuria.
Ovien päällä täälläkin kun ei ole muutakaan paikkaa. :D Sitten jos ennemmän lakanoita mitä ovia niin taitettuna pyykkitelineessä.
Taittelen lakanat puoliksi pituussuuntaan ja laitan roikkumaan pyykinkuivaustelineeseen, sellaiseen lattialle taitettavan. Kaksi pussilakanaa ja tyynyliinaa kerralla menee hyvin telineeseen. Kylpyhuoneessa kuivuu nopeasti.
En oo kyllä koskaan pitänyt ongelmana kuivata niitä kuivaustelineessä, taiteltuna samoin kuin mankeloitaessa. Pieni tuuletin hurisemaan viereen ja kerran lakanoiden kääntö, niin hyvä tulee ?.
Ikinä ei ole tullut mieleenkään laittaa lakanoita tai mitään muutakaan roikkumaan ovien päälle.
Meillä on 5 henkinen perhe ja lakanat aina kuivuvat ihan normi Sinin taitettavalla kuivaustelineellä. Kun illalla pesee ja laittaa kuivumaan, ovat seuraavana iltana kuivia.
Meidän talossa on vintti, se on hyvä juttu se. Siellä kuivuu lakanat ja muu isompikokoinen pyykki
Pesuhuoneeseen narut. Sopii lakanat hyvin . Puolessavuorokaudessa kuivuu. Ei tarvi kokoaikaa liputtaa kun pesee ja viikkaa . Siis joka päivä vähän kotitöitä.
Kuivaustelineellä minäkin kuivaan lakanat, ei mitään ongelmaa, en tykkäisi yhtään oven päällä olevasta lakanaliputuksesta. Kun ovat kuivat, viikkaan ja silitän ja kaappiin tai sänkyyn.
Siis ovethan on suunniteltu nimenomaan lakanoiden jne kuivaamiseen, ainakin meillä :D Samaistun täysin. :D
Kuivausrummussa, ei ihan rutikuiviksi vaan vähän kosteiksi. Sitten mankeliin.
Yleensä pesen lakanat taloyhtiön pesutuvalla ja mankeloin ne - meillä ei nukuta ryppyisissä lakanoissa :-) Jos pesen kotona,vedän ne mieheni kanssa ja laitan henkarille kuivumaan.
Kyllä meilläkin ovien päällä, tosi hyvä paikka kuivattaa :D
"Vedän" (lyödään lakanat auki) heti kosteana auki. Tähän tarvitsen jonkun kaveriksi, varsinkin poikani on hyvä vetämään lakanoita. Sen jälkeen ne taitellaan neljään osaan ja laitetaan kuivamaan oskarinoksaan kylpyhuoneeseen. Lakanat ovat kuivuttuaan sileät ja ne on myös helppo rullata kaappiin siistiksi "pötköksi".
Oion seinään kiinnitetyllä lakananvetimellä, sitten asetan ne henkareille, jotka laitan vaatehuoneen katossa roikkuvalle tangolle. Seuraavana päivänä mankeloin.
Olen pingottanut pesutilaan, lähes katon rajaan seinien väliin 3 kpl suihkuverhotankoja. Kun illalla nostan tangoille pestyt pussilakanat ja aluslakanan, niin ne ovat aamulla kuivat ja valmiina viikattavaksi.
Vaatekaappien ovien päälle tai pyykinkuivaustelineeseen puoliksi taiteltuna, telineen viereen kosteudenpoistaja imemään kosteutta ja pyykki kuivuu nopeammin. Tuo kosteudenpoistaja on ollut hintansa väärti.
Sivut