Apua, ampiaisia! Nämä 6 konstia ovat tehonneet ampiaisten häätämiseen

klo 11:40 | 8.8.2018
Ampiaiset ovat nyt vauhdissa ja niitä on tavattoman paljon. Jos haluat toivottaa ne tervemenneeksi muihin maisemiin, tässä monta keinoa, joita kannattaa kokeilla.Lue koko juttu
Paras keino on heti keväällä tappaa kaikki näkyvät ampiaiset, sillä ne ovat kuningattaria.
Ompa julmia ja kivuliaita tuhoamistapoja. Hyönteisilläkin on paikkansa tässä maailmasa. Yleensä rauhaisa rinnakkaiselo onnistuu. Jos ei, täytyy miettiä muuta.
Tapoin ansoilla ja aerosolilla 300-400 ampiaista pihapiiristä 2vk aikana. Ei ole sen koommin niitä näkynyt ja hyvä niin, kun ovat turhia olentoja muutenkin. Mehiläiset ja kimalaiset kunniaan!
Ampiainen on kevään ensimmäisiä ja tärkeimpiä pölyttäjiä. Ampiainen pölyttää alle 10 asteessa ja koleassa kevätsäässä ampiainen onkin mustikan ja marjapensaiden lähes ainoa merkittävä pölyttäjä. Kimalaisen lento loppuu kun lämpötila on alle 13 astetta.
Miksi kevään ensimmäiset tehokkaat pölyttäjät pitää tappaa ???
Parvekkeella kaksi vesipulloa, nähty kun ne kaartavat pois. Tänä vuonna ei ole ollut.
Ei missään nimessä saa tappaa. Ampiaiset ja mehiläiset on vähentyneet huomattavasti. Kohta ei ole marjoja metsässä eikä muutakaan tarpeellista.
Meillä on ampiaispesä ulko-oven edessä olevan puuritilän alla. Kova kuhina käy. Kun kuningatar lähtee niin silloin näkee kuinka hulluksi ampparit tulee. Jos tulee vaikeuksia niin sen jälkeen kaikki ampiaispesät tuhotaan piha-alueelta.
Ihan näinhän se ei mene. Jos kotonasi asunnossa pörrää mehiläisiä ja ampiaisia niin kyllä jokainen varmasti haluaa ne häätää, keinoja kaihtamatta! Vai haluaako kirjoittaja, että hänen pikkulastaan tai iäkästä omaista mehiläiset ja ampiaiset pistelevät?
tein muuan vuosi sitten ampiaisen valepesän vanhasta harmaasta tennissukasta, sisälle sanomalehtiä, , ompelin parilla pistolla , harmaaseen valepesän laitaan vanhasta tennissukasta parin sentin suikaleen ja siihen kulta lahjanarua kieritin päälle, tepsi pari vuotta se niinkuin "esitti paarmaa" niitä kiinnitin kolme eri puolelle palloa