
Kodin Kuvalehden meikkikoulun kolmannessa osassa näytetään, kuinka tehdään kaunis silmämeikki kahdella sävyllä. Katso video.
Kodin Kuvalehden meikkikoulun kolmannessa osassa opetellaan helpon ja kauniin silmämeikin salat.
Kodin Kuvalehden ja Lumenen kauneuspäivänä lukijamme Mari Harjun silmiin luotiin syvyyttä kahden sävyn silmämeikillä.
1. Pohjustusaine kiinnittää puuterin
Aloita silmämeikki sivelemällä luomiin pohjustusainetta. Puuteroi koko luomi irtopuuterilla. Tee meikkikynällä rajaus ripsien tyveen ennen luomivärin levittämistä.
2. Lisää luomiväriä vähän kerrallaan
Ota valitsemistasi luomivärisävyistä vaaleampaa luomivärisiveltimeen ja tupsauta liiat värit kämmenselkään. Levitä sävy koko liikkuvalle luomelle aloittaen ripsien tyvestä. Lisää vähän kerrallaan, sillä väriä on helpompi lisätä kuin poistaa.
3. Tummempaa sävyä ulkonurkkaan
Levitä tummempaa sävyä silmän ulkonurkkaan sekä luomivakoon ulkonurkasta sisään päin.
4. Häivytä väri huolellisesti
Häivytä varjostusväri ylös- ja ulospäin kohti kulmaluuta. Häivytä myös vaalean ja tumman värin yhtymäkohta. Jos yläluomi on laskeutunut eikä luomivakoa näy, käytä yhtä tummaa sävyä koko liikkuvalle luomelle ja luomivakoon. Häivytä luomivaosta ylöspäin.