Elämä on sekä antamista että saamista.
Olen pannut merkille, että lapset eivät nykyisin anna lahjoja isovanhemmille ja kummeille, vaikka itse saavat heiltä joulu- ja syntymäpäivälahjat.
Olen opettanut omat lapseni antamaan lahjoja vastavuoroisesti. Lahjat ovat usein jotain omatekemää kuten askarteluja tai piirroksia. Oleellista on oppia pienestä pitäen, että elämä on sekä antamista että saamista. Antaminen tuo ilon.
Myös monet nuoret aikuiset kuittaavat jouluna ja synttäreinä saamansa lahjat saavutettun aetuna. Hyvä, jos muistavat kiittää.
Mielestäni lapsia ja nuoria pitäisi selväsanaisesti opettaa vastavuoroisuuteen. Rahanpuute ei ole ongelma, tärkeintä on muistaminen. Luontevinta sen opettaminen on vanhemmille. Asiaa on hyvä ajatella nyt, kun on taas joululahjojen aika.
Vastavuoroisuutta