Fetalihapullat ja tomaattispagetti

KK:n toimitus on lisännyt 428 reseptiä
Pyörittele pullat öljytyin sormin, niin ne eivät roiski pannulla.
Resepti Outi Väisänen Kuva Panu Pälviä

Nyt maksimoidaan lihapullien maku! Hiero pullataikinaan hienonnettuja kapriksia, fetaa ja reilusti valkosipulia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
4-6 annosta
40 min
Helppo

Fetalihapullat ja tomaattispagetti

Ainesosat

Vaiheet

  1. Laita tomaattikastikkeen ainekset öljyä ja basilikaa lukuun ottamatta kattilaan. Anna hautua miedolla lämmöllä kannen alla lihapullien valmistuksen ajan tai noin 45 minuuttia. Mitä pidempään haudutat, sitä syvempi maku.

  2. Laita jauheliha kulhoon. Murusta feta haarukalla joukkoon, mutta säästä osa koristeeksi. Hienonna valkosipuli, kaprikset ja basilika varsineen jauhelihan sekaan. Lisää muna, suola ja pippuri. Sekoita taikina käsin puristellen. Öljyä kätesi ja muotoile taikina reiluiksi pulliksi.

  3. Kuumenna öljy paistinpannussa. Ruskista lihapullat kahdessa erässä ja nosta tomaattikastikkeen joukkoon. Anna hautua 10 minuuttia. Sekoita lopuksi oliiviöljy ja hienonna suurin osa basilikasta kastikkeeseen.

  4. Keitä spagetti suolalla maustetussa vedessä. Valuta. Sekoita lihapullakastike spagettiin.

  5.  Ripottele fetaa ja hienonnettua basilikaa koristeeksi.