12:25 | 23.4.2016
Kauralehtikeksejä, mansikoita ja raparperikermaa
Kauralehtikeksejä, mansikoita ja raparperikermaa
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
8
Keskivaikea
Kauralehtikeksejä, mansikoita ja raparperikermaa
Ainesosat
Vaiheet
- Sulata rasva kattilassa ja sekoita joukkoon sokeri. Siirrä kattila levyltä. Sekoita vehnäjauhot ja leivinjauhe kaurahiutaleisiin ja lisää taikinaan. Sekoita hyvin ja lisää muna. Anna taikinan vetäytyä noin 10 minuuttia.
- Paista ensin koekeksi, niin näet, miten taikina leviää ohueksi lastuksi pellille. Jaa taikina kahdella lusikalla pieninä nokareina kahdelle tai kolmelle leivinpaperille. Joka pellille sopii kerralla 9–12 kauralastua. Kypsennä pellillinen kerrallaan 175 asteessa noin 15-20 minuuttia, kunnes kauralastut ovat vaaleanruskeita. Jos kypsennät kauralastut kiertoilmauunissa, alenna paistolämpötila 150 asteeseen. Nosta lastut ritilälle kovettumaan ja jäähtymään.
- Valmista sillä välin makukerma. Vaahdota kerma ja yhdistä sekaan tomusokeri ja raparperisose. Voit halutessasi levittää raparperisosetta myös suoraan keksien sisäpinnalle.
- Kokoa keksit. Pane kahden keksin väliin kermavaahtoa ja viipaloituja mansikoita. Nosta tarjolle heti, etteivät keksit ehdi vettyä.