Suklaalla kuorrutettu kerroskakku

Käyttäjä9628 on lisännyt 837 reseptiä
Hauska kerroskakku on kaikkea muuta kuin kuiva.
Resepti Sanna Kekäläinen Kuva Arto Vuohelainen

Valkoisen ja ruskean kakkupohjan välissä on kastanjaisia makuraitoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
noin 12 palaa
45 min
Helppo

Suklaalla kuorrutettu kerroskakku

Ainesosat

375
g
huoneenlämpöistä voita
4
dl
sokeria
2
tl
vaniljasokeria
6
munaa
6
dl
vehnäjauhoja
tl
leivinjauhetta
Ruskeaan kakkuun:
3
rkl
kaakaojauhetta (tummaa tai O’boyta)
Valkoiseen kakkuun:
1
tl
piparkakkumaustetta
appelsiinimehua kostutukseen
Täyte
1
prk (350 g)
sokeroitua kastanja- tai luumusosetta
2
rkl
konjakkia tai espressoa
Kuorrutus
1
dl
kuohukermaa
200
g
tummaa suklaata
2
tl
huoneenlämpöistä voita

Vaiheet

  1. Lämmitä kiertoilmauuni 200 asteeseen. Voitele kaksi irtopohjaista, neliönmallista kakkuvuokaa tai päällystä kaksi peltiä leivinpaperilla.
  2. Vatkaa voi ja sokerit vaaleaksi vaahdoksi. Lisää joukkoon munat yksi kerrallaan  vatkaten. Sekoita jauhot ja leivinjauhe keskenään. Lisää jauhoseos muiden aineiden joukkoon. Ota taikinasta puolet eri kulhoon. Lisää toiseen taikinaan kaakaojauhe ja toiseen piparimauste.
  3. Kaada ruskea taikina toiseen vuokaan tai pellille ja valkoinen toiselle. Paista uunin alatasolla noin 20 minuuttia tai kunnes levyt ovat kypsiä. Anna jäähtyä. Leikkaa kakkulevyt samankokoisiksi, suorakaiteen muotoisiksi paloiksi. Kostuta halutessasi kevyesti appelsiinimehulla.
  4. Valmista täyte. Notkista kastanjasose konjakilla.
  5. Kokoa kakku. Levitä ruskealle ja valkoiselle pohjalle kastanjasosetta. Nosta pohjat kerroksittain ja paina tiiviisti päällekkäin. Peitä kakku foliolla ja nosta jääkaappiin muutamaksi tunniksi.
  6. Tee kuorrutus. Mittaa kerma kattilaan ja paloittele joukkoon suklaa. Lämmitä varovasti, kunnes suklaa sulaa. Lisää lopuksi voi. Anna jäähtyä noin 5 minuuttia tai kunnes kuorrutus on hieman jähmeämpää. Levitä kuorrutus tasaisesti kakun päälle ja reunoille.

Vinkki! Säästä ylijääneet kakkulevypalat ja tee niistä vaikkapa pappilan hätävaraa tai tarjoile jäätelön ja pakastemarjojen kanssa.