Tyytyväinen keräilijä ja osa kokoelmaa. Aloittaessaan keräilyn Juha ajatteli toiveikkaasti, että korut eivät vie paljon tilaa.
Tyytyväinen keräilijä ja osa kokoelmaa. Aloittaessaan keräilyn Juha ajatteli toiveikkaasti, että korut eivät vie paljon tilaa.

Björn Weckströmin komeat akryyli-hopeakorut tulivat liki pyytämättä lahtelaisen Juha Rönkön, 58, elämään.

Juha, miten innostuit Björn Weckströmin koruista?

”Olen ollut keräilijä koko aikuisikäni. Yhdessä vaiheessa jopa myin koruja antiikkimessuilla, myös Björn Weckströmin koruja. Hänen kohdallaan kuitenkin kävi niin, että kymmenisen vuotta sitten huomasin siirtyneeni tiskin väärälle puolelle. Minä ostin Weckströmin koruja enkä enää myynyt niitä. Minua kiinnostavat eniten 1960–1970-luvun hopea- ja akryylikorut, sormukset, korvakorut sekä ranne- ja kaulakorut. Tavoitteeni on kerätä Weckströmin kaikki akryyli-hopeakorut, ja niitä on aika paljon.”

Mistä olet hankkinut koruja?

"Suurimman osan 1970-luvun akryyli-hopeakoruista ja avaruussormuksista olen ostanut ulkomailta, muun muassa Britanniasta, Yhdysvalloista ja Japanista. Olen tehnyt hankintoja eBay-nettikirpputorin ja huutokauppatalojen kautta. Vielä kymmenisen vuotta sitten koruja sai ulkomailta suhteellisen edullisesti, mutta hinnat ovat nousseet paljon. Tuontikoruista on maksettava myös verot ja tullit. Nyt sormuksiakaan ei saa alle tuhannen euron.”

Sisältö jatkuu mainoksen jälkeen
Björn Weckströmin sterlinghopeisia sormuksia vuodelta 1969: Magman sisällä, Brukkan lampi, Ikaros, Jaaran uni ja Galaktinen tanssi.
Björn Weckströmin sterlinghopeisia sormuksia vuodelta 1969: Magman sisällä, Brukkan lampi, Ikaros, Jaaran uni ja Galaktinen tanssi.

Kuinka laaja kokoelmasi on?

”Weckströmin koruja minulla on iso laatikollinen. Alussa ajattelin, että korut vievät kotona vain vähän tilaa. Olin väärässä! Osassa koruista on alkuperäiset laatikot ja kotelotkin tallessa. Laskujeni mukaan minulta puuttuu enää viisi tai kuusi Weckströmin akryyli-hopeakorua. Sitten minulla on kaikki ne, jotka hän on tehnyt.”

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Lue koko juttu ja katso kuvat Kodin Kuvalehdestä 14/25. Tilaajana voit lukea kaikki Koukussa-juttusarjan aiemmatkin jutut täältä. Jos et vielä ole tilaaja, kokeile Digilehdet.fi-palvelua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla