Happoradion laulaja Aki Tykki täyttää syyskuussa 50 vuotta. ”Nyt 49-vuotiaana alan ymmärtää, että elämässä ei ole loputtomasti aikaa toteuttaa asioita, joita tahtoo kokea.”
Happoradion laulaja Aki Tykki täyttää syyskuussa 50 vuotta. ”Nyt 49-vuotiaana alan ymmärtää, että elämässä ei ole loputtomasti aikaa toteuttaa asioita, joita tahtoo kokea.”
Eron ja muuton jälkeen Happoradion laulaja-lauluntekijä Aki Tykki on ensimmäistä kertaa 15 vuoteen yksin vastuussa kodistaan. Joka paikassa on yhä laatikoita ja tavarakasoja. ”Uskon, että selkeämpi järjestys tuo elämääni onnellisuutta.”

”Joudun selvittämään temppuradan ennen kuin pääsen aamulla kahvinkeittimelle. Muutin pari kuukautta sitten Espoosta Turkuun, koska lasteni toinenkin koti on nyt täällä.

Erosin viime kesänä. Eroaminen ei ole ikinä helppoa. Vielä vaikeampaa se on, jos joutuu eroamaan julkisesti. Meidän erostamme on kirjoitettu lehdissä ja somessa, on arvuuteltu syitä ja syyllisiä. En ole ylpeä siitä, miten ero meni.

Olen halunnut olla erosta julkisuudessa hiljaa. Puhun mieluummin terapeutille ja niille ihmisille, jotka ovat minulle tärkeitä.

Sisältö jatkuu mainoksen jälkeen

”En ole ylpeä siitä, miten eroni meni.”

Eron jälkeen olen ensimmäistä kertaa 15 vuoteen yksin vastuussa kodistani. Joka paikassa on yhä laatikoita ja tavarakasoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Haluan loppuelämäkseni kodin, jossa voin kävellä ilman parkour-taitoja. Siksi palkkasin avuksi ammattijärjestäjän. Käymme parin viikon päästä yhdessä tavarani läpi: mitä tarvitsen oikeasti, ja missä on minkäkin paikka. Uskon, että selkeämpi järjestys kotona tuo elämääni onnellisuutta.

”On ollut vaikeita aikoja, mutta olen pysynyt positiivisena. Toki on ollut romahduksia, mutta toivottomuus ei ole iskenyt”, Aki Tykki sanoo.
”On ollut vaikeita aikoja, mutta olen pysynyt positiivisena. Toki on ollut romahduksia, mutta toivottomuus ei ole iskenyt”, Aki Tykki sanoo.

En ole kova hankkimaan uutta krääsää, mutta vanhasta on vaikea luopua. Yläasteen kemiankirja, jonka etusivulle olen harjoitellut nimmariani. Tyynyliina, jota käytin viisivuotiaana. T-paita, joka oli päälläni bändini ekoissa promokuvissa. Sellaisia asioita olen raahannut mukanani muutosta toiseen laatikoissa, joita en aina ole edes avannut.

”Raha ja ostaminen eivät tuo onnea, mutta rahattomuus voi tuoda surkeutta ja apeutta.”

Kaikista vanhoista tavaroista en silti edes halua eroon. Tuntuu kivalta esimerkiksi nähdä omalla lapsella pyyhe, jota käytin ala-asteella. Siihen ovat pinttyneet kaikki liikuntatuntien muistot.

Raha ja ostaminen eivät tuo onnea, mutta rahattomuus voi tuoda surkeutta ja apeutta. Kun olin lapsi ja asuin Joensuussa, perheessämme oli tosi tiukkaa. Meillä oli joskus sähköt poikki, kun äidillä ei ollut varaa maksaa sähkölaskua. Olin kentällä se poika, jolla oli tosi vanhat luistimet.

Tunsin itseni normaalituloiseksi vasta kolmekymppisenä, kun Happoradio alkoi menestyä. Tuntui ihmeelliseltä ja helpottavalta, kun ei tarvinnut murehtia rahan riittämistä. Ne, jotka sanovat, että raha ei ole tärkeää, ovat yleensä rikkaita.”

Millä tavalla Aki soveltaa pokerin oppeja elämäänsä, ja mitä hän ajattelee rakkaudesta? Lue Kodin Kuvalehden uudesta Tässä iässä ajattelen -sarjasta (KK 5/2025), mitkä viisi asiaa Aki tietää nyt 49-vuotiaana. Tilaajana voit lukea jutun myös täältä. Jos et vielä ole tilaaja, kokeile Digilehdet.fi-palvelua.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla