Lukijan kirje: Ostan liikaa ruokaa

Mistä saisi viisautta ruokamäärän hallintaan?

Harmittelen arjessani asiaa, johon tahtoisin saada muutoksen. Käyn melkein päivittäin ruokakaupassa ja mielestäni ostan ne ruokatarvikkeet, joita kohtuudella tarvitsen. Aina joudun kuitenkin sen eteen, että olen ostanut liikaa. Tai sitten laitan ruokaa liian suuria annoksia.

Koska minulla ei ole koiraa tai kissaa, ylimääräinen ruoka menee biojätteisiin. Eniten suren sitä, että leipää jää vanhenemaan, enkä tiedä, miten sen estäisi. Välillä pakastan leipää, mutta sinne se unohtuu tai vanhenee niin, että maku muuttuu.

Kaupoista menee kymmeniä miljoonia kiloja ruokaa jätteisiin vuodessa. Se on ihan hirveää. En uskalla ajatellakaan, mikä määrä menee kotitalouksissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Olen saanut sellaisen kasvatuksen, ettei ruokaa saa heittää hukkaan. Mistä saisin viisautta tämän asian hallintaan?

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Uusavuton(ko)?

Huom. Kun kommentoit kirjettä, laitathan itsellesi nimimerkin, kiitos!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla