
Kesä-heinäkuun lehteen livahti muutama virhe. Alla on ohje mekon 1 hihojen pidentämiseen, housujen 10 kaavanosien yhdistämiseen ja sortsien 17 rullattavien lahkeiden tekemiseen.
1 MEKKO (kuva sivulla 6)
Kuvan mekossa on pidemmät hihat kuin kaavassa. Jos haluat mekkoosi kuvan mukaiset hihat, piirrä hihan kaavasta 7,5 cm pidempi. Jatka hihan alasauman viivoja niin, että ne ovat 10 cm pitkät. Viivojen suunta on sama kuin lyhyissa hihoissa.
10 HOUSUT (kuva sivulla 17)
Etu- ja takakappaleen kaavat ovat kaava-arkilla kahdessa osassa. Etukappaleen 1 jatko-osa on kaava 2a. Takakappaleen 2 jatko-osa on kaava 1a.
17 SORTSIT (kuva sivulla 23)
Lahkeensuissa on käännevarat ja ne näkyvät leikkuusuunnitelman pienoiskaavoissa, mutta puuttuvat kaava-arkilla olevista kaavoista. Lisää etu- ja takakappaleen lahkeensuihin 4 cm. Piirrä käännevarat peilikuvina lahkeensuun suhteen, ne siis levenevät alareunaa kohti. Käänteiden ompelu neuvotaan ompeluohjeen kohdassa 4.