Kun putsaat pesäpöntöt nyt, tiaiset saavat niistä suojaa pakkasella
Nyt on hyvä aika puhdistaa linnunpöntöt. Tosin keväälläkin niihin kannattaa kurkistaa – yököttävän yllätyksen varalta.
Linnunpöntöt ovat nyt pullollaan viime kesän pesäaineksia - ja niiden seassa talvehtivia syöpäläisiä. Sen takia loppusyksy on oivallista aikaa kiertää puhdistamassa ripustamansa pöntöt.
"Tässä on kaksi koulukuntaa, mutta itse suosin linnunpönttöjen puhdistamista syksyllä", BirdLife Suomen tiedottaja Jan Södersved sanoo.
"Kun ottaa pesätarpeet pois nyt, ne eivät pääse vettyessään kostuttamaan pönttöä eivätkä loiset jää talveksi niiden suojiin."
Puhtaista pöntöistä on linnuille muutakin hyötyä. Tiaiset yöpyvät niiden suojissa pakkasöinä, ja varpuspöllö käyttää niitä jääkaappinaan.
"Juuri varpuspöllön takia voi olla hyvä kurkistaa pönttöihin uudemman kerran keväällä", Jan Södersved vinkkaa.
Siellä voi odottaa lievästi ällöttävä yllätys: nippu pöllön tallettamia hiiren ja myyrän raatoja.