
”Minulle tämä aika vuodesta on vaikea, koska se korostaa kaikkea sitä, mistä minä ja lapseni jäämme paitsi”, lukijamme kirjoittaa.
On taas se aika vuodesta, kun kahvipöytäkeskustelut ja lehtien sivut täyttyvät kesän ja juhlien odotuksesta. Hyvin toimeentulevat, vakituisen työpaikan saaneet lähtevät pian monen viikon lomilleen, lompsis vaan.
Minulle tämä aika vuodesta on vaikea, koska se korostaa kaikkea sitä, mistä minä ja lapseni jäämme paitsi. Pienituloisena minulla ei ole lomallakaan varaa muuhun kuin välttämättömyyksiin.
Tänä vuonna huolta pärjäämisestämme on lisännyt ruuan ja bensan kallistuminen.
Ei meillä ennenkään ole grillipihvejä tiristelty tai eksoottisia kesädrinkkejä kulauteltu, mutta tänä vuonna huolta pärjäämisestämme on lisännyt ruuan ja bensan kallistuminen.
Pätkätyöläisenä en pääse myöskään nautiskelemaan pitkistä kesälomista. Jos vapaata on, minulla ei ole varaa tehdä mitään vähänkään kalliimpaa, matkustaa Lappiin tai Hankoon tai vuokrata mökkiä. Minua harmittaa, etten voi tarjota lapsilleni hauskoja kesäkokemuksia.
Miten saatte katkaistua murehtimisen kierteen?
Sekin tuntuu pahalta, ettei minulla ole varaa ostaa valmistuville sukulaislapsille Arabiaa tai Marimekkoa tai antaa heille rahaa. En tiedä, kehtaanko edes osallistua juhliin, kun ei ole mitään lahjaa.
Tuntuu surulliselta, etten edes kesällä pääse irti köyhyyden ahdistuksesta.
Onko täällä muita samassa tilanteessa olevia? Miten te olette saaneet järjestettyä itsellenne kivan kesän, vaikka rahaa tai lomaakaan ei juuri ole? Miten saatte katkaistua murehtimisen kierteen?
Kesän tummat pilvet
Millaisia ajatuksia kirje herätti? Keskustele alla kommenttikentässä tai lähetä sähköpostia ihmisten.kesken@sanoma.com. Sähköpostiin voit lähettää myös kirjeen omasta aiheestasi. Arvomme kirjeen lähettäneiden kesken kevään uutuuskirjoja.