
Missä toimii salainen Pyyheakatemia, josta valmistuu taitavakätisiä huonesiivoojia?
Pyyhkeistä taiteiltuja norsuja, sammakkoja, koiria, apinoita, kameleita ja muita ihastuttavia otuksia löytyy ainakin Thaimaasta, Malesiasta, Karibialta ja loistoristeilijöiden hyteistä.
Karibialla käynyt kaveri kertoi, että huonesiivoojalle annettiin juomaraha päivittäin, ja kunkin päivän pyyheluomuksen taituruus oli suoraan verrannollinen tipin suuruuteen.
Aurinkomatkojen oppaat Thaimaassa ja Egyptissä kertovat, että taittelutaito karttuu mestari-kisälli -periaatteella. Thaimaassa jokaisessa hotellissa on Housekeeper, siivoajien esimies. Hiljaisena aikana hän opettaa taittelemaan pyyhkeitä. Thaimaassa myös myydään vihkosia, joissa on taittelumalleja.
Egyptissäkin kokeneemmat siivoojat opettavat nuorempiaan.
Jos haluat oppia pyyhetaiteilijaksi, mene nettiin ja etsi videoita hakusanoilla towel folding tai towel origami. Ja kyllä. Pyyhkeiden taittelusta on tehty opaskirjojakin. Etsi niitä hakusanoilla towel folding book.
Juttu on julkaistu Kodin Kuvalehden numerossa 5/2013.