Luksussuklaat syntyvät foliovuokiin, joita voi käyttää samaan tarkoitukseen monta kertaa.
Luksussuklaat syntyvät foliovuokiin, joita voi käyttää samaan tarkoitukseen monta kertaa.

Hyvää helposti! Itse tehty suklaa on herkullinen joululahja.

Ihanimmat artesaanisuklaat valmistuvat kotikeittiössä parissakymmenessä minuutissa. Itse tehty herkkulahja on iso ilo ja hupenee varmasti kiitollisiin suihin.

Suklaalevyyn on helppo lisätä ystävän lempimaut: levyt maistuvat vaikkapa mansikalta tai Oreo-keksiltä. Voit tuunata suklaan myös makeisilla, pähkinöillä ja kuivatuilla hedelmillä.

 

Sisältö jatkuu mainoksen jälkeen

Mansikkasuklaalevy

1 levy | 20 min + 30 min

Sisältö jatkuu mainoksen alla

1 foliovuoka (1,5 l)

100 g valkosuklaata

100 g vaaleanpunaista ruby-suklaata (esim. Pirkka)

1 dl pakastekuivattuja mansikoita

 

Sulata valkosuklaa ja ruby-suklaa omissa kulhoissaan mikroaaltouunissa tai kattilassa vesihauteessa.

Vuoraa foliovuoka leivinpaperilla ja kaada sula valkosuklaa vuokaan. Lusikoi ruby-suklaa päälle ja vedä veitsellä edestakaisin suklaaseen pyörteitä. Murskaa mansikoita pinnalle.

Anna suklaalevyjen kovettua jääkaapissa 30 minuuttia.

Tämä on maukas maistiainen Kodin Kuvalehden 23/2020 jouluruokajutusta. Siitä lyödät myös keksisuklaalevyjen ja pistaasi-kookossuklaalevyjen ohjeet sekä muut ihanat uudet joululeivonnaiset. Tilaajana voit napata ohjeet myös digilehdestä täältä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla