Sormenjäljet ja muut likatahrat peileissä saavat hyvin miedolla suihkeella kyytiä.
Sormenjäljet ja muut likatahrat peileissä saavat hyvin miedolla suihkeella kyytiä.

Kristiina Ojala, 39, saattaa löytää itsensä puhdistusliina kädessään hinkkaamassa, kun perhe vasta heräilee.

Kristiina, onko siivoaminen mielipuuhaasi?

”Vapaapäivinä käytän siihen enemmän aikaa, arkena pyyhkäisen vauhdissa näkyvät tahrat pois, kun niitä huomaan. Imuroinnin hoitaa meillä robotti, moppailu sujuu hyvän musiikin tahdissa. Itse tehtyjä mattoja tamppaan aina pakkasella, se on hyvä keino purkaa pahimpia aggressioita.”

”Kun tahrat pyyhkäisee pois tuoreeltaan, eivät pinnat pääse pinttymään.”

Milloin huomasit, että tahrojen pyyhkiminen alkoi lähteä lapasesta?

”Se oli varmaan se hetki, kun nuorena olin muuttamassa pois ensimmäisestä asunnostani. Muuttosiivous tuli tehtyä hyvin perusteellisesti. Heiluin rätin kanssa vielä aamuyölläkin ovien pieliä ja kaappien päällisiä pyyhkien. Eikä innostus ole siitä hetkestä yhtään laantunut. Otan rätin käteen ja ajattelen vain pyyhkäistä itse aiheuttamani tahrat kaapin ovesta. Tuntia myöhemmin huomaan olevani pyyhkimässä yläkaappien reunoja ja siitä jatkan liesituulettimen suodattimien kautta kihvelilaatikon sisäpyyhintään.”

Paras siivouskikkasi?

”Kannattaa puhdistaa hieman joka päivä, silloin säästyy isolta urakalta kerran viikossa. Kun tahrat pyyhkäisee pois tuoreeltaan, eivät pinnat pääse pinttymään.”

Sisältö jatkuu mainoksen jälkeen

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kristiinalle tahranpoisto ei ole välineurheilua. Perusaineet riittävät. Värikkäät siivoustarvikkeet piristävät mieltä.
Kristiinalle tahranpoisto ei ole välineurheilua. Perusaineet riittävät. Värikkäät siivoustarvikkeet piristävät mieltä.

Mikä tahrojen pyyhkimisessä on niin ­kivaa?

”Se on palkitsevaa hommaa, josta jää kiva fiilis ja jonka tulokset näkyvät heti. Ihaninta on kodissa selvästi tuntuva raikas tuoksu. En käytä mitään tuoksuvia pesuaineita tai muita hajusteita, puhtauden tuoksu on se paras.

Yökukkujana saatan laittaa luurit korville pyöriessäni rätin kanssa ympäri huushollia ja suunnitellessani muutoksia huonejärjestykseen, enkä huomaa edes aamuviideltä heräävää perhettä, ennen kuin kahvi tuoksuu nenässä.”

Lue koko juttu ja katso kuvat Kodin Kuvalehdestä 16/24. Tilaajana voit lukea kaikki Koukussa-juttusarjan jutut myös täältä. Jos et vielä ole tilaaja, kokeile Digilehdet.fi-palvelua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla