"En muista tarkasti ensikosketustani palloon, mutta innostuin heti. Äiti on aina kannustanut minua jatkamaan. Kävin koulua, koska oli pakko, mutta muuten halusin vain pelata futista", Pyry Soiri sanoo.
"En muista tarkasti ensikosketustani palloon, mutta innostuin heti. Äiti on aina kannustanut minua jatkamaan. Kävin koulua, koska oli pakko, mutta muuten halusin vain pelata futista", Pyry Soiri sanoo.

Jalkapalloilija Pyry Soiri asui lapsena Afrikassa. Siellä häntä kasvatti koko kylä, mutta tärkein tukipylväs oli Iina-äiti. Äiti auttoi silloinkin, kun Pyry alkoi murrosiässä oireilla kokemiaan menetyksiä.

"Lapsuuteni oli täynnä erilaisia kulttuureja ja eri koteja. Asuimme Mosambikissa, Namibiassa ja Tansaniassa. Muuttaminen oli jännittävää. Kaverit, pihapelit ja koulut vaihtuivat usein. Tiesin, että saan uusia ystäviä ja opin uusia juttuja, mutta välillä kavereiden jättäminen tuntui raskaalta. Se oli vaikein asia, mutta siihen tottui.

En silti muuttaisi mitään. Lapsena rakastin tuota vapautta ja meininkiä, ja olen siitä äidilleni tosi kiitollinen. Myöhemmin Suomessa ihmettelin, miksi kaikki vain istuvat kotona ja pelaavat pelejä virtuaalimaailmassa eivätkä ole toistensa kanssa. Tietysti itsekin teininä aloin kaivata omaa rauhaa.

”Oliko syy minussa ja olinko tehnyt jotain väärin, kun minulla ei ollut isää?”

Lapsena kaipasin isää elämääni. En oikein ymmärtänyt, mitä oli tapahtunut ja missä hän oli.

Sisältö jatkuu mainoksen jälkeen

Välillä oli hetkiä, joina mietin asiaa todella paljon. Oliko syy minussa ja olinko tehnyt jotain väärin, kun minulla ei ollut isää? Tuollainen tapa ajatella on varmasti lapsille tosi tavallista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Onneksi minulla oli isän puolelta isoveli ja -sisko, joiden kanssa pystyin puhumaan ja jotka auttoivat ymmärtämään tilannetta. Minua auttoi paljon saada tietää, ettei syy ole minussa, vaan ihan muissa asioissa, eikä minun pidä sellaista miettiä. Myös äidin kanssa pystyin puhumaan asiasta avoimesti.

Jalkapalloilija Pyry Soiri asui lapsuutensa eri puolilla Afrikkaa Iina-äidin työn vuoksi. "Afrikassa lapselle annetaan aina jalkapallo. Pallo kulki Pyryn mukana kaikkialla, ja kuulin muiden ihmettelevän pojan pelitaitoa", Iina kertoo.

Tansaniassa kärsin pakko-oireista. Ne olivat osa murrosikää. Juuri silloin tapahtui monia ikäviä asioita, joita en osannut käsitellä. Pappani Suomessa kuoli, ja Afrikassa menetimme monia ystäviä aidsille.

”Kun aloin toimia pakkoajatusten mukaan, tilanne meni koko ajan pahempaan suuntaan.”

Pakko-oireet saivat pelkäämään tiettyjä asioita. Alkuun en ymmärtänyt oireita tai sitä, mistä ne oikein tulivat. Kierre syntyi helposti. Kun aloin toimia pakkoajatusten mukaan, tilanne meni koko ajan pahempaan suuntaan. Onneksi se ei lähtenyt käsistä, vaan äiti sai järjestettyä apua.

Kokemus opetti minulle paljon ja tulee aina olemaan osa minua. Nyt minulla on hyviä työkaluja tunteiden ja stressin käsittelyyn, joten en usko samanlaisten oireiden enää heräävän.

Jos joku muu kärsii pakko-oireista, suosittelen puhumaan ammattilaisen kanssa. Tuollaisia asioita ei kannata pitää sisällään."

Kodin Kuvalehden 13/2023 Perhekuvioita-jutussa Pyry ja Iina Soiri kertovat yhteisön tukiverkosta Afrikassa ja heidän suhteestaan poikana ja äitinä. Miten äiti auttoi Pyryä silloin, kun pakko-oireet rajoittivat elämää? Millaista Iinan elämä oli yksinhuoltajaäitinä Afrikassa? Kuinka Pyry reagoi rasismiin ja kiusaamiseen lukiolaisena Myllykoskella? Entä mitä silloin teki äiti Iina? Tilaajana voit lukea jutun myös täältä. Jos et vielä ole tilaaja, kokeile Digilehdet.fi-palvelua.

Juttua muokattu 27.6.2023 klo 13.45. Lisätty alkuun ja kuvatekstiin tieto Pyry Soirin asuinmaista.

Jalkapalloilija Pyry Soiri

28-vuotias jalkapalloilija edustaa nyt Veikkausliigan Helsingin Jalkapalloklubia laitahyökkääjänä. Pyry on pelannut Suomen lisäksi Valko-Venäjällä, Itävallassa ja Tanskassa. Suomen miesten A-maajoukkueeseen Huuhkajiin hän on kuulunut vuodesta 2017 lähtien ja oli mukana Suomen EM-kisajoukkueessa 2021. Pyry asuu Helsingissä ja seurustelee yrittäjä Sara Siepin kanssa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla