Lähihoitaja Athanase ”Atte” Murima sai vuoden alussa Suomen kansalaisuuden. Välillä hän huomaa olevansa jo täysi suomalainen.
Kun Athanase Murima astui ensimmäistä kertaa Suomen maaperälle, vastaanotto ei ollut lämmin. Oli helmikuu 2009, paukkupakkanen, ja juuri 18 vuotta täyttäneellä Athanasella yllään vain fleecehuppari ja farkut. Kun Helsinki-Vantaan lentoaseman ulko-ovi avautui, Athanase otti monta askelta taaksepäin pelkästä järkytyksestä.
”Kun tulin Suomeen, ajattelin vain, että nyt menen ulkomaille. Siellä on eri kieli ja tavat. Minun pitää huolehtia omista asioistani ja tehdä, niin kuin siellä tehdään”, kertoo Athanase, jonka nimikin mukautui pian suomalaiseen suuhun sopivammaksi: hän on kaikille Atte.
Atte sai Suomen kansalaisuuden muutama viikko sitten, 25-vuotiaana. Elämää pohjoisessa on takana niin monta vuotta, että joissakin asioissa Atte huomaa olevansa jo hyvin suomalainen.
Nämä ovat Aten lempiasioita suomalaisuudessa:
1. Mökki
”Mökkeily on niin parasta! Tyttöystäväni perheellä on mökki Saimaan rannalla. Rakastan kaikkea, mitä siihen kuuluu: saunaa, uimista, grillimakkaraa.”
2. Mato-onginta
”On nautinto istua mato-ongella tyttöystävän isoisän kanssa. Siinä voi vierähtää parikin tuntia. Onneksi kalakaveri on yhtä kova puhumaan kuin minä.”
3. Sauna
”Saunan pitää ehdottomasti olla puusauna. Rakastan tulen räiskettä ja palavien halkojen tuoksua. Voisin istua loputtomasti nuotion äärellä ja vain katsella tulta.”
4. Metsä
”Kävelen tutulle laavulle, istun alas, kuuntelen ja hengitän. Pidän hiljaisuudesta tosi paljon, vaikka itse olen äänessä koko ajan.”
5. Makaronilaatikko
”Pakko tunnustaa, että aluksi olin Suomessa nälkäkuoleman partaalla. Olen kauhean nirso! Vieläkään en tykkää hernekeitosta. Mutta makaronilaatikko on hyvää, ja lohi ja perunamuusi. Tyttöystävä osaa laittaa niitä tosi hyvin.”
Lisää Aten elämästä ja työpäivästä vanhusten hoivakodissa 17. maaliskuuta ilmestyneessä Kodin Kuvalehdessä.