
Lastenpsykiatri Jari Sinkkonen listasi kolme tärkeintä neuvoa äidille ja isälle.
1. Ole kiinnostunut lapsestasi
Vanhempana pärjää, jos on tavalliset hoksottimet ja empatiakykyä. Tärkeintä on osoittaa lapselleen, että on kiinnostunut. Ei ole ihmistä, josta ei olisi hirmuisen tyydyttävää, kun joku on kiinnostunut hänen ajatuksistaan, peloistaan ja toiveistaan.
2. Lapsi ei ole miniaikuinen
Monet vanhemmat kuvittelevat, että lapsi on lyhyt aikuinen. Ei ole. Lapsen aivot eivät ole pienikokoiset aikuisen aivot, vaan ne ovat rakenteeltaan täysin erilaiset.
On fysiologinen fakta, että lapsen pitää olla lyhytpinnainen ja hömelö ja leikkiä leikkejä, joissa ei ole järkeä.
3. Yksikin aikuinen voi pelastaa
Vakava, pitkäkestoinen laiminlyönti voi vaurioittaa lapsen aivojen kehitystä. Toisaalta lapsi saattaa toipua traumoistaan erinomaisesti. Olen tavannut nuoria, jotka ovat selvinneet karmeasta lapsuudestaan yhden turvallisen ihmisen ansiosta. Heillä on ollut kummitäti, setä tai terapeutti, joka on seissyt majakkana myrskyissä.
Lista on julkaistu Kodin Kuvalehden numerossa 9/2015.
Jari on ihana....maanläheinen ja osaa hyvin yksinkertaistaa. Omat lapset ovat jo aikuisia ja vuosia sitten tuli luettua Jarin tuotanto ja kerran olin kuuntelemassa ihan livenä. Ihastuttava henkilö ja ammatissa joka on hänelle luotu! Hyvää vointia hänelle!
Mikään näistä kolmesta viisaudesta ei vaadi suuria tuloja toteutuakseen:-)