Perhe-elämä saattaa olla parisuhteelle koetinkivi. Onko sinulla asiasta kokemusta?
Perhe-elämä saattaa olla parisuhteelle koetinkivi. Onko sinulla asiasta kokemusta?

”Puoliso suostui kahteen viimeiseen lapseen minun mielikseni. Hän toivoi, ettemme unohtaisi parisuhdetta ja läheisyyttä. Juuri niin siinä kuitenkin kävi”, lukijamme kirjoittaa. 

Olen nelikymppinen nainen, joka on asumuseron myötä muuttamassa uuteen kotiin. Meillä on puolisoni kanssa neljä lasta. Puoliso suostui kahteen viimeiseen lapseen minun mielikseni.

Ennen kuopuksemme syntymää mies esitti minulle toiveen, koska vauvavuodet ovat olleet meille vaikeita. Hän toivoi, ettemme unohtaisi parisuhdetta ja läheisyyttä. Hän toivoi, etten taas jäisi vauvan kanssa puoleksi vuodeksi olohuoneen nurkkaan. Juuri niin siinä kuitenkin kävi.

Puolisoni on jäänyt aika lailla vaille huomiota, kun olen keskittynyt lapsiin.

Puolisoni on jäänyt aika lailla vaille huomiota, kun olen keskittynyt lapsiin. Kuopuksen syntymän jälkeen emme ole tehneet mitään kaksin. Minun on vaikea jättää lapsia muille hoitoon, eikä meillä ole juurikaan tukiverkkoja.

Sisältö jatkuu mainoksen jälkeen

Olemme olleet yhdessä viisitoista vuotta, mutta nyt en tiedä, miten meidän käy. Minusta tuntuu, että syy nykyiseen huonoon tilanteeseemme on aika pitkälti minussa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Olen tajunnut, kuinka paljon olen laiminlyönyt parisuhdettamme, kuinka paljosta toinen on luopunut ja millaisen uhrauksen hän on tehnyt. Minun ei ole tarvinnut tehdä uhrauksia, koska olen saanut tahtoni läpi.

Rakastan lapsiani yli kaiken, mutta kieltämättä mietin, olisiko minun pitänyt kuunnella paremmin puolisoni toiveita.

Rakastan lapsiani yli kaiken, mutta kieltämättä mietin, olisiko minun pitänyt kuunnella paremmin puolisoni toiveita. Toisaalta mietin, kuinka paljon minua olisi harmittanut, jos olisin luopunut lapsihaaveestani.

Onko täällä muita, jotka ovat nyt tai ovat olleet samanlaisessa tilanteessa? Miten teidän kävi? 

Hyvä äiti, huono puoliso

Millaisia ajatuksia kirje herätti? Kirjoita ajatuksiasi alla olevaan kommenttikenttään tai lähetä meille sähköpostia ihmisten.kesken@sanoma.com. Voit lähettää myös kirjeen omasta aiheestasi. Käsittelemme vastauksia ja yhteystietoja luottamuksellisesti. Lehdessämme julkaistujen kirjeiden lähettäjien kesken arvomme uutuuskirjoja ja muita palkintoja. 

Yhteystiedot

Haluan saada tarjouksia tuotteista ja palveluista, uutuuksista ja kilpailuista Sanoma Aikakauslehdiltä ja Sanoma-konserniin kuuluvilta yhtiöiltä.
* Tämä kenttä pitää täyttää jotta oikeat käyttäjät erottuvat boteista.
Sisältö jatkuu mainoksen alla