
Tässä sarjassa ihmiset paljastavat ajatuksen, joka on heille tärkeä.
"Opettele hyvin kielioppisi, niin kaikki muukin luonnistuu. Niin sanoi William DeWitt Hyde, 1800-luvulla elänyt amerikkalainen yliopistorehtori ja filosofi.
Hyde oivalsi, että kirjoitusohjeet toimivat myös elämänviisauksina: Elä aktiivissa, älä passiivissa. Elä preesensissä, älä menneessä tai tulevassa.
Minulle Hyden ohjeista kenties tärkein on tämä: ’Elä indikatiivissa mieluummin kuin konditionaalissa. Ole kiinnostunut asioista sellaisina kuin ne todella ovat, älä ajattele, millaisia ne voisivat olla.’
Olen kiinnostunut arjesta. Töitä on paljon, mutta sitten vain teen ne enkä mieti, mitä kaikkea muuta pitäisi vielä tehdä.
En myöskään enää yritä muuttaa toista. Suurimmat aviokriisini ovat johtuneet siitä, että olen yrittänyt. Muutostoiveet kannattaa kohdistaa itseen eikä toisiin.
Hyden ohje ei tarkoita hukuttautumista siihen, että on sellainen kuin on eikä pysty muuhun. Meistä ei voi tulla ihan mitä tahansa, mutta monia taitoja voi treenata ja kehittää.
Elä preesensissä. Tee nyt se, mistä haaveilet. Harjoittele sitä, minkä haluat osata tulevaisuudessa.”
Artikkeli on julkaistu Kodin Kuvalehden numerossa 1/2014.