Eläkeläinen Eero Peltoniemi muistuttaa, että ikäihminen kaipaa neuvoja, ei vähättelyä.

Vähättely on rasismia

Liian moni ajattelee, ettei vanhus opi mitään uutta. Monet kahdeksankymppiset tuttavani ovat kertoneet lastenlastensa sanoneen, ettei paapan kannata ostaa tablettitietokonetta. Se on kuulemma niin hankala. Ei ole, kunhan joku neuvoo alkuun.

Nykyaikaiset tietokoneet ovat niin kehittyneitä, että olen nähnyt jopa 95-vuotiaiden oppivan käyttämään niitä. Ikäihmisiä vähätteleviä lausuntoja ei pitäisi antaa. Nehän ovat rasismia. Sen sijaan pitäisi rohkaista. Nuorisolle opetetaan tietokoneasioita koulussa, mutta ikäihmisetkin tarvitsisivat opastusta.

Voisivatko kirkko ja piispat puuttua asiaan? Kirkko opetti vielä 1900-luvun alkupuolella kansalaisia lukemaan. Miksei se nyt opeta medialukutaitoa?

Opettaja, istu sormiesi päällä

Kun ikäihmistä opettaa käyttämään tietokonetta, kannattaa istua omien sormien päällä. Vanhus unohtaa nuorta nopeammin, mistä mitäkin löytyy ja mitä nappulaa pitää painaa. Kun hän saa kokeilla itse, asiat jäävät mieleen. Samalla rohkeuskin lisääntyy. Moni ikäihminen on niin utelias, että kun pääsee alkuun, häntä ei pidättele mikään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen jälkeen

Tietokone ei mene rikki. Jos kone takkuaa, se kannattaa sulkea vähäksi aikaa ja käynnistää uudelleen, niin ei käy kuinkaan.

Nykyaika on ihan hyvä

Meikäläinen on aina ollut utelias. Ensimmäisen kerran käytin tietokonetta kuusikymppisenä. Se oli kirjaston kone. Vähän myöhemmin hankin oman ja opiskelin kansalaisopiston koulutuksissa tietokonejärjestelmää.

Nykyään puhun Skypen kautta Ruotsissa asuvan veljeni kanssa. Se on kätevää, laitteilla saa yhteyden. Toinen veli asuu 25 kilometrin päässä, mutta hänenkin kanssaan käytämme Skypeä.

Joskus mietin, että voi mahdoton: kansakoulussa kastoin kynänkärkeä musteeseen ja opettelin kaunokirjoitusta, nyt lähetän viestejä maailmalle. Muutosta ei kannata arastella. Nykyajassa on paljon ihan hyvää.

Ilman nettiä ei pärjää

Kelasta ja muista virastoista sanotaan, että katsokaa tiedot netistä. Täällä maaseudulla suunnitellaan, että postikin jaetaan pian vain kolmena päivänä viikossa.

Jos ikäihminen ei voi lukea uutisia tietokoneelta ja hoitaa asioita sen avulla, hän putoaa sivuun yhteiskunnasta. Sellainen aiheuttaa turvattomuutta ja yksinäisyyttä.

Rajansa kaikella

Tekniikka on helppo oppia, mutta haastavampaa on miettiä, mitä asioita nettiin on viisasta laittaa. Kun siellä juttelee, tulee hoksaamattaan kertoneeksi ystävistään ja naapureistaan. Ne ovat yksityisasioita.

Isovanhempien kannattaa muistaa, että vaikka lapsenlapset ovat suloisia, ei heidän kuviaan kannata laittaa liikaa esille. Rajansa kaikella. Itse en ole vastannut Facebookissa edes miniän kaveripyyntöön. Ajattelen, ettei kaiken ole tarpeellista olla niin julkisesti esillä. Nuori polvi kertoo itsestään internetissä mitä tahansa. Luulen, että heitä saattaa kaduttaa myöhemmin.  

Sisältö jatkuu mainoksen alla