
Lukujärjestys rauhoittaa lapsia, kun he tietävät, mitä seuraavaksi tapahtuu.
Ei olisi hullumpi ajatus tehdä lukujärjestys myös alle kouluikäisille. Se voisi olla vaikka kuvitettu, jolloin lapsi pystyy itsekin katsomaan siitä, mitä seuraavaksi tapahtuu.
Nykyisin pientenkin lasten päivät ovat täynnä kaikenlaista toimintaa, joka käy työstä. Poikkeuksen muodostavat vanhemman kanssa kotona olevat lapset, joiden päivä voidaan rytmittää enemmän heidän omilla ehdoillaan.
Lukujärjestys alkaisi heräämisestä ja hoitoon menosta. Hoidosta kotiin, sen jälkeen aterian valmistaminen ja yhteinen ruokailu. Pöydän siivoaminen yhdessä. Television lasten-ohjelmat voivat olla rauhoittavaa ajankulua, mutta kannattaa muistaa myös pihaleikit. Sitten on iltahommien vuoro.
Pienet lapset, jotka ovat hoidossa päivän, eivät tarvitse iltoihinsa enää kerhoja ja muita aktiviteetteja.
Lukujärjestyksen mukaan toimiminen voi tuntua nuorista vanhemmista tylsältä, mutta sitä kannattaa kokeilla. Lapset ovat silloin rauhallisempia.
Toivottavasti me isovanhemmat voimme olla turvaverkkona nuorille perheille ja myös neuvonantajina kokemustemme perusteella.
Jaksamista vanhemmille pikkulapsiarkeen!
Isoäiti