
Anne Jouhtisen käsissä kalannahasta syntyy kukkaro tai liivi. ”Olen pyytänyt lähikaupan kalatiskin poikia laittamaan sivuun kuhan ja mateen nahkoja. Muutama kalastusta harrastava tuttava toimittaa myös aika ajoin kirjolohta ja taimenta.”
57-vuotias käsityöntekijä, perinnenahkuri ja taiteilija asuu Keravalla puolisonsa Peterin ja lapinkoira Jeran kanssa. Poika ja tytär asuvat jo omillaan. Kerran Lapin-vaelluksella Anne näki purossa hauen, upotti kätensä veteen ja rapsutti kalan kylkeä pitkän tovin.
Miten jäit koukkuun kalannahkoihin?
Hakeuduin kolme vuotta sitten opiskelemaan nahkojen tekoa ympäristöystävällisillä ja perinteisillä menetelmillä. Sain oppia myös kalannahkojen työstämisestä, ja jäin heti koukkuun.
Kalannahan muutos helposti haarukalla läpäistävästä materiaalista kulutusta kestäväksi tuotteeksi on suoranainen ihme. Jokainen kalalaji on omaleimainen. Niillä on erilaiset pintakuviot, värit ja suomutaskut, ja se tekee kalannahan valmistamisesta erityisen mielenkiintoista.
/kodinkuvalehti.fi/s3fs-public/wysiwyg_images/nahkuri08_1_uusi.jpg?itok=O_MnDBKZ)
/kodinkuvalehti.fi/s3fs-public/wysiwyg_images/nahkuri09_1_uusi.jpg?itok=4T9z5sNt)
Olen ennenkin innostunut persoonallisista materiaaleista. Vuosia sitten opettelin valmistamaan nisäkkäiden kalloista ja luista taideteoksia.
Mistä saat materiaalisi?
Olen pyytänyt lähikaupan kalatiskin poikia laittamaan sivuun kuhan ja mateen nahkoja. Muutama kalastusta harrastava tuttava toimittaa myös aika ajoin kirjolohta ja taimenta.
Lohi on helppotöinen kaveri verrattuna ahveneen, jonka suomustus vaatii näppäryyttä, ettei nahka mene rikki.
Mitä mielessäsi pyörii, kun työstät kalannahkoja?
Kalannahan valmistaminen on meditatiivista touhua. Kaapiessani ja suomustaessani mietin kulloisenkin kalan elämää. Joskus kalan nahasta voi lukea, miten se on pelastunut petokalan hampaista.
Ihaninta on työskennellä luonnossa, mutta kalojen työstäminen onnistuu myös keittiön pöydällä tai lavuaarissa. Ympäristön sotkeutumisen suomuihin voi estää laittamalla kaavinlaudan jätesäkin sisälle.
/kodinkuvalehti.fi/s3fs-public/wysiwyg_images/000qrgql.jpg?itok=q31JBf-M)
/kodinkuvalehti.fi/s3fs-public/wysiwyg_images/000qrgqp.jpg?itok=oqdcPJdF)
Kuinka läheisesi ovat suhtautuneet hurahdukseesi?
Kotiväki joutui jo vuosia sitten tottumaan saunan lauteilla kuivuviin hirven kalloihin, luihin ja ämpäreissä lilluviin nahkoihin. Kala on eksoottinen lisä tähän arsenaaliin. Isäntä ei valita. Kala on selvästi pienempi paha. Läheiseni ovat hyväksyneet sen, että kalat roikkuvat orrella olohuoneessamme ja kylppärissä kuivuvat puukot, raudat ja kaapimet.
Mitä käsittelemistäsi kalannahkoista lopulta tulee?
Käytän nahkoja ja suomuja koristemateriaalina nahkatöissäni: kukkaroissa, laukuissa ja kasseissa. Lisäksi kalannahka ja suomut ovat oivaa materiaalia koruihin. Nyt minulla on työn alla kalannahkaliivi.
Juttu on julkaistu Kodin Kuvalehden numerossa 15/2017.
Vinkit aloittelijalle
- Tärkeimmät työkalut ovat kaavinlauta, suomustusrauta, taikinaraappa ja puukko. Nahat säilyvät pakastimessa tai suolattuna.
- Parkitseminen tapahtuu eläinperäisten rasvojen tai parkkiaineita sisältävän puunkuoren avulla. Nahkoja voi värjätä kasviväreillä tai väriaineilla, joita saa nettikaupoista.
- Puuhaan saa oppia kalannahan parkitsemiskurssilta tai netistä hakusanoilla kalannahan valmistus tai fish leather tanning.