
Kohtuus kaikessa, myös ksylitolipurkassa, neuvovat hammaslääkärit.
Pari palaa ksylitolipurkkaa aterian jälkeen riittää katkaisemaan happohyökkäyksen. Niin meille on opetettu. Innokkaimmat meistä päättelivät, että pari palaa purkkaa pitkin päivää hoitaa hampaita moninkertaisen tehokkaasti.
Väärä luulo.
"Hampaille voi olla jopa haitallista, jos jyystää purukumia koko päivän", kertoo PlusTerveyden lääketieteellinen johtaja Kaj Karlsson.
"Leukaperät tarvitsevat välillä lepoa. Jatkuva jauhaminen on haitallista etenkin niille, joilla on purentaongelmia."
Se myös kuluttaa hampaita. Happamat ruuat ja juomat yhdistettynä runsaaseen pureskeluun kuluttavat hampaita yllättävän paljon.
Ksylitolipurukumia kannattaa silti käyttää, mutta riittää, kun pureskelee sitä muutaman minuutin ajan aterian jälkeen.