Hauki ja punajuuri ovat kotimaisia herkkuja parhaimmillaan!
Haukipateeta ja punajuuripyreetä
Ainekset
Työvaiheet
Jauha haukifilee myllyssä tai pyydä kauppiasta jauhamaan se. Laita jauhettu hauki, kerma, mausteet ja keltuainen tehosekoittimeen. Pyöräytä muutama kierros niin, ettämassa on kunnolla sekaisin. Voit myös hienontaa massaa varovasti sähkövatkaimella tai sauvasekoittimella.
Laita massa annosmuotteihin ja kypsennä uunin keskitasolla 175 asteessa 10 minuuttia. Jos sinulla ei ole annosmuotteja, kypsennä mureketta pitkänomaisessa, leivinpaperilla vuoratussa vuoassa 150 asteessa 15–20 minuuttia.
Viipaloi jäähtynyt mureke. Nosta mureke viipaloidun saaristolaisleivän päälle. Lisää päälle smetanaa, mätiä, sipulisilppua ja tilliä.
Tee punajuuripyree: Keitä punajuuret kypsiksi. Kuori ne. Kuullota kuoritut sipulilohkot pehmeäksi voissa. Soseuta kaikki sileäksi ja tarkista maku.