
Parhaan lohikeiton salaisuus on perkeistä keitetty liemi ja pikaisesti kypsennetty kala.
Nopeasti kypsyvät kalapalat lisätään keittoon aivan viimeisenä. Niitä ei tarvitse edes varsinaisesti keittää, vaan ne lasketaan liedeltä nostettuun kattilaan, kuumaan liemeen ja annetaan kypsyä siinä. Ylikypsä kala hajoaa hiutaleiksi.
Merisuola ei kuulu vain graaviloheen vaan se on kaikkien kalaruokien paras maustaja. Keittoon käy karkea tai hieno merisuola. Mineraalisuolat saattavat antaa kalalle epämiellyttävän sivumaun.
Täydellinen lohikeitto
Ainekset
Työvaiheet
Kalaliemi
Perkaa kala itse tai pyydä ruodot mukaan kalatiskiltä. Siirrä kiduksettomat kalan päät, ruodot ja nahka kattilaan.
Lisää paloiteltua sipulia, purjoa, tillinvarsia, laakerinlehtiä ja maustepippureita. Lisää vettä niin, että ainekset peittyvät. Kuumenna ja anna poreilla. Kalalientä keitetään vain 20-30 minuuttia, jotta maku pysyy raikkaana. Siivilöi valmis liemi.
Kalalientä voi keittää kerralla ison annoksen ja pakastaa.
Lohikeitto
- Kuumenna kalaliemi kattilassa.
- Kuori ja paloittele perunat ja porkkanat. Kuori ja hienonna sipuli. Lisää ainekset kiehuvaan liemeen ja keitä noin 12 minuuttia, kunnes perunat ovat kypsiä. Mausta keitto suolalla.
- Paloittele nahaton lohifile. Nosta kattila liedeltä ja lisää kala soppaan. Anna lohipalojen kypsyä jälkilämmöllä pari minuuttia.
- Lisää keittoon halutessasi kermaa. Hakkaa päälle runsaasti tilliä.
Vinkki! Samalla reseptillä onnistuu myös ihana ahvensoppa. Se ei kermaa kaipaa.
Lohen nahattomaksi leikkaaminen on aika työlästä. Se vaatii todella terävän veitsen. Olen laittanut lohen nahkapuoli ylöspäin lähes valmiiseen keittoon ja muutaman minuutin kuluttua nostanut sen pois. Tällöin lohen nahka irtoaa helposti vetämällä. Sen jälkeen olen paloitellut lohen sopiviksi paloiksi ja lisännyt ne keittoon yhdessä tillin kanssa. Lohen nahka antaa keitolle paljon makua vaikka se on vain hyvin lyhyen aikaa keitossa!
Kerman sijaan kun laittaa keiton sekaan rasiallisen Valion kylmäsavulohi tuorejuustoa, niin tulee täydellinen keitto.
Ihan täydellinen tämä lohikeitto ei kyllä mielestäni ole; täydellinen keitto, oli se mikä tahansa keitto, aloitetaan aina kuullottamalla ensin sipulit voissa tai öljyssä, ei nakata raakana liemeen kypsymään. Täydelliseen lohikeittoon liemi tehdään perkeistä, kuten ohjekin neuvoo, ei kalaliemikuutoista.
Kalakeittoon porkkanaa ??!!
Kyllä ahvenet, made, hauki, muikut, lahna yms.vaatii kunnon kypsennyksen, jos aikoo välttää lapa- ym.madot.