
Raparperia on tullut tänä vuonna niin paljon, että kokeiltiin tehdä siitä raparperipiirakan lisäksi mm. sorbettia ja siirppia. Raparperisiirappi käy hyvin esimerkiksi jäätelön mausteena ja kesäisissä juomissa. Yhdistämällä raparperisiirapin, viccyn ja mintunlehdet saa valmistettua ihanan raikkaan kesäjuoman. Raparperisiirappi on myös nopea & helppo valmistaa vain muutamasta raaka-aineesta.
RAPARPERISIIRAPPI (ohje Soppa.fi)
AINEKSET
- 2 kg raparperia
- 6 dl vettä
- 1 kpl Vanilijatanko
- 500 g sokeria
Pilko raparperit kuorineen 1-2cm pätkiksi ja halkaise vaniljatanko. Lisää raparperit, vaniljatanko ja vesi kattilaan ja lämmitä kiehuvaksi. Keitä noin keskilämmöllä 25-30 min. kunnes raparperit ovat pehmenneet mössöksi. Kaada mössö siivilän (tai harson jos haluat kirkkaamman lopputuloksen) läpi ja yritä saada kaikki mehu talteen.
Mittaa mehun määrä ja lisää sokeria 40g/dl (jos et omista vaakaa, se on n. 1/2dl/dl). Keitä mehua vielä miedolla lämmöllä n. 30 min kunnes mehu on saennut siirapiksi. Steriloi säilytyspurkit/-pullot sillä aikaa kun mehu kiehuu, jos aiot säilöä siirapin.
Katso myös resepti kuusenkerkkäsiirappiin.