
Vietän syntymäpäiviäni elokuussa, juuri silloin kun mustikat ovat parhaimmillaan. Tein synttärivieraille viime viikolla valkosuklaa mustikkajuustokakun ja toisen samanlaisen kakun ystäville eilen. Nyt se on jo syöty, enkä yhtään ihmettele miksi.
Turkkilainen jogurtti ja vaniljakastike sopii täydellisesti mustikoiden & valkosuklaan kanssa. Täytteeseen en lisännyt yhtään sokeria, sillä valkosuklaa riittää makeuttamaan kakun.
Valkosuklainen mustikkajuustokakku
Pohja:
- 180 g Digestive-keksejä
- 75 g voita tai margariinia
Täyte:
- 2 dl vaniljakastiketta
- 200 g tuorejuustoa
- 400 g turkkilaistta jogurttia
- 200 g valkosuklaalevy
- 2 dl mustikoita
- 8 liivatelehteä
(halutessasi) Jogurttisydämet päälle
- 200 g turkkilaista jogurttia
- 200 g tuorejuustoa
- 100 g valkosuklaata
- 0,5 dl kermaa
- 2 liivatelehteä
- mustikoita
Murskaa keksit ja lisää sulatettu voi ja kaneli. Painele keksimurska 24cm irtopohjavuoan pohjalle. Vatkaa vaniljakastike ja sekoita toisessa kulhossa tuorejuusto, jogurtti ja murskattu valkosuklaalevy. Soseuta mustikat ja ota siitä sivuun 1 dl. Lisää 1 dl mustikkasosetta tuorejuustoseokseen. Liota liivatteet ensin kylmässä vedessä. Kiehauta 1dl mustikkasosetta ja lisää liotetut liivatelehdet joukkoon. Kaada mustikkaliivate seos varovasti tuorejuustoseokseen. Lisää lopuksi vaahdotettu vaniljakastike nostellen seokseen. Kaada valmis täyte keksipohjan päälle.
Valmista kakkuun lisäksi valkoinen täyte, jolla voit marmoroida kakun pintaan sydämiä. Sekoita jogurtti, tuorejuusto ja murskattu valkosuklaa keskenään. Liota liivatelehdet ensin kylmässä vedessä. Kiehauta lehdet kerman kanssa varovasti ja kaada seos varovasti tuorejuustoseokseen. Laita lusikalla valmista seosta kasoina kakun päälle ja vedä veitsellä sydänkuvioita kakun pinnalle. Anna kakun hyytyä jääkaapissa ja koristele mustikanvarvuilla & mustikoilla.
Katso myös resepti mustikkapiirakkaan.