
Lapset tykkää kovasti tehdä näitä tupsuja langanpätkistä. Kuusi ja viisivuotiaat osaa hyvin näiden tekemisen ja viime vuonna tehtiinkin tupsut itsetehtyihin pahvikiekkoihin- katso ohje täältä. Tupsukehikolla näiden tekeminen onnistuu lapsilta vieläkin helpommin.
Äitini oli löytänyt kehikon lankamaailmasta nämä 4 kehikkoa tupsujen tekoon 5 eurolla- katso lisää täältä. Näiden avulla sai erikokoisia tupsuja tehtyä helposti ja todella nopeasti varrattuna pahvikiekkoihin. Valmis kiekko takaa myös, että tupsusta tulee varmasti tasakokoinen.
Lanka pyöritellään kahden avatun ja päällekkäisen kiekon ympärille. Kun kummatkin puolet on kiepsuteltu langalla, kiekot suljetaan ja langat leikataan keikkojen välistä. Ennen tupsun irrottamista pujotetaan kiristyslanka väliin ja tässä kohtaa autoin lapsia, jotta solmusta tulee tarpeeksi kireä.
Nyt näitä tupsuja alkaakin olla jo kasapäin ruokahuoneen pöydällä ja tuotesuunnittelua viedään eteenpäin. Mitähän kaikkea kivaa näistä keksisi? Muutamia ideoita voit katsella täältä.