
Kaupallinen yhteistyö- Teekannen
Meillä juodaan paljon teetä. Iltaisin meillä on tapana sytyttää kynttilät, keittää iso pannu täyteen hyvää teetä hunajalla ja käpertyä yhdessä sohvalle vilttien alle. Siinä hetkessä ollaan kaikki lähellä toisiamme ennen nukkumaanmenoa. Kiireisen arjen keskellä tuo hetki tuntuu tärkeältä kaikille. Juodaan lämmintä teetä hunajalla ja jutellaan asioista, joita on mielen päällä. Yleensä ollaan ihan hiljaa ja nautitaan vain rauhallisesta hetkestä.
Tuosta teehetkestä on tullut niin tärkeä iltarutiini lapsille, että ilman tuota hetkeä he eivät halua mennä edes nukkumaan. Erilaisia teepusseja ja makuja meillä on moneen hetkeen. Iltaisin juodaan rauhoittavaa rooibos -teetä ja aamuisin mausteisempaa Chai- teetä.
Oma suosikkini näistä teelaaduista on tuo mausteinen Chai-tee. Tee sisältää mm. inkivääriä, kardemummaa, karhunvatukan lehtiä, neilikkaa ja mustaapippuria. Tuolla teellä on täydellinen energiaa antava vaikutus, joten valmistin Chai -teestä myös jalkakylpyyn sihiseviä kylpypommeja.
Nämä pienet jalkakylpypommit toimii aina, vaikka ei olisikaan kotona kylpyammetta. Mausteinen Chai -tee tekee jalkakylvystä virkistävän ja kylpy lämmittää jalkoja mukavasti talvi-iltoina.
Tarvitset: (Ohjeesta valmistuu n.30 pientä kylpypommia)
- 3 dl ruokasoodaa
- 1 dl sitruunahappoa
- 3 rkl oliiviöljyä
- 2 tl vettä
- 4 Chai -teepussia
Sekoita keskenään sooda ja sitruunahappo. Lisää joukkoon sekoittaen 3rkl oliiviöljyä ja 2 tl vettä. Lisää massaan lopuksi neljä pussia Chai -teetä. Valmiin massan tulee olla hieman muotoiltavissa, mutta murenevan tuntuista. Painele valmis massa silikoonisiin muotteihin tiiviisti ja anna kuivua mielellään seuraavaan päivään ja vähintään 3 h huoneilmassa. Irrota valmiit palat muoteista varovasti ja laita lasipurkkeihin. Koristele valmiit purkit ja lisää halutessasi myös teepussi purkkiin narulla. Katso video kylpypommien valmistukseen.
Mikä on sinun lempimakusi teelaaduista? Vastaa ja voita itsellesi Marimekon Oiva-teepannu sekä siihen sopivat mukit (2kpl) sekä Teekanne-tuotteita. Vastausaika on 6.12.2017 asti ja voittajalle ilmoitetaan henkilökohtiasesti. Muista ilmoittaa vastauskenttään myös sähköpostiosoitteesi. Katso täältä tarkemmat säännöt.
Wild berry
Arkiteenä parasta on Yorkshire-tee, toinen ehdoton suosikki on Munkkitee, mikä muistuttaa Earl greytä, mutta on vielä hitusen parempaa! Teekanne-merkin teistä en osaa suosikkia valita.
Kotoa tulee aina löytyä teelaatuja jokalähtöön :) kesällä juon keveämpiä ja hedelmäisiä vihreää teetä, kylmempinä vuodenaikoina haluan vahvempaa ja mausteisempaa mustaa teetä, chai-tee on myös yksi suosikeistani mutta ehdoton lemppari on Earl Grey-teet :)
Rooibos-tee ja Earl Grey -tee. Chai-tee on myös hyvää.
Juon eniten Chai-teetä! :)
Piparminttutee on lemppari! :)
Ihana idea! Kuinka kauan säilyvät käyttökelpoisina?
Oma lemppari on toffee tai karamelli mausteiset mustat teet.
Itse tykkään eniten lakritsiteestä, chai vihreänä maistuu aina sekä detox teestä kuhan ei ole ruusunmarjaa
Itse tykkään eniten lakritsiteestä, chai vihreänä maistuu aina sekä detox teestä kuhan ei ole ruusunmarjaa
Vihreä tee jotenkin hedelmäisesti maustettuna. Lohtutee on earl grey, maidolla ja sokerilla.
Omat lempparit on maustetut vihreät tee. Mansikka vihreätee on paras.
Earl Grey tee on suosikkini.
Lempiteetä on minttulakritsi. Sisko diilaa sitä mulle Pariisista! ?
Fiiliksen mukaan Blue fruit ja Earl Grey tee. Villasukat jalkaan ja viltin alle sohvalle teekuppi kädessä... ai että! :)
Oon enemmän kahvin ystävä mut piparminttutee on hyvää näin talviaikaan! Kilpailuun mukaan ehdottomasti :)
Karpalo-kerma tee on parasta!Ja toinen suosikki vihreä tee maustettuna sitruunalla
Uusin suosikkini on omena-seljankukka -hauduke.
Strawberry-Lemongrass on lempparini.
Earl greyt on täällä suosikit
Juon eniten rooibosteetä, josta suosikkimakujani ovat mansikka ja inkivääri.
Aamuisin pidän mustasta teestä, Earl Greysta icaffe-kaurajuoman kera. Iltaisin juon jotain hedelmäistä tai marjaista teetä.
Aamuisin pidän mustasta teestä, Earl Greysta icaffe-kaurajuoman kera. Iltaisin juon jotain hedelmäistä tai marjaista teetä.
Karamellinmakuinen rooibos on ikisuosikkini, flunssaisena maistuu myös piparminttutee. Viime aikoina olen kokeillut iltahetkien rauhoittumiseen myös erilaisia "unitee"-laatuja.
Sitruuna inkivääri<3!
Lempiteeni on hyvälaatinen, aromikas Early Grey.
Juuri nyt tekisi mieli vaniljateetä. Tai sitten Kouvola grey (sisältää lakritsaa).
Chai-tee ja earl grey parhaita, myös inkivääri-sitruuna on ihanaa <3
Rooibos tee on parasta. Samaten teekanne vihreä tee. Sitä juon iltaisin.
Clipperin sitruuna-inkivääritee :)
Mansikka-kerma <3
Earl Grey teet ?
Keisarin morsian teetä pitää aina olla saatavilla. Hedelmäiset teet ovat suosikkejani esim. Cha:n mangotee. Tescon vanilla chai on uusin tuttavuus, sopii kivasti joulun aikaankin.
Vihreä tee ja kamomilla
Rooibos ja hedelmäteet ☕️
Chai on hyvää mutta myös vadelmatee ?
Erilaiset yrttiteet ovat mieluisia. Etenkin piparminttu ♡
Rooibos ja lakritsi
Englantilainen musta tee, Suomesta ostetut kovin laivoja siihen verrattuna. Näin joulun alla joulutee maistuu parhaimmalle!
Mun ehdoton lemppari on Keisarin morsian ❤
Teetä juon fiiliksen mukaan. Nyt flunssaisena inkivääri-sitruunatee tekee hyvää.
Toivottavasti saat lomakkeeseen ilmoittamanibsähköpostiosoitteen kun en julkisesti tähän viestikenttään halua sitä laittaa.
Sitruun tee on meillä vakio, usein ostetaan kyllä erilaisia sekoitus lajitelmia. Nyt loppurakauden ja sitten ietyksen myötä on tullut juotua vadelma lehti teetä ?
Yleensä juon jotain raikasta maustettua vihreää teetä. Mustista Russian earl grey on ykkönen :)
Oolong on parasta!
Vihreä tee on ehdoton suosikki. Maulla ei ole niin väliä.
Pidän eniten Earl Grey -teestä. Satunnaisesti maistelen myös eri makuja.
Lakritsi-teejuoma ja rooibos-pohjaiset
Vihreä sitrus..
Meillä sama perinne mieheni kanssa; kun poju saadaan unille..vietetään yhdessä teehetki.
Hauska idea, täytyy laittaa kokeiluun! <3 Itse tykkään eniten ruusunmarjateestä, muutkin marjat käy ja sitrukset myös :-)
Omatekemä sekoitus erilaisia minttuja, Jasminin kukkia ja sitruunamelissaa.
Earl Grey ja erilaiset hedelmän makuiset teet ovat suosikkejani :)
Matcha tee oon uusin suosikki ja aina hyvä valinta camomilla tee
Talvisin piparminttutee
Piparminttu ja earl grey
Musta tee hunajalla ja tilkalla maitoa.
vihreä tee
Earl grey
Chai-tee on oma lemppari, siitä tulee niin jouluinen fiilis!
Rooibos-tee ja Earl Grey -tee.
Sama on minullakin :)
Vanilja-valkoinentee se on ihan parasta
Vihreä tee, mielellään irtona ja luomuna.
Earl Grey ja roobois-teet ovat omia lemppareita.
Rooibos tee on yksi lemppareista!