
Kun ulkona tuiskuttaa ja pakkanen paukkuu on keräännytty koko joukko takan ääreen. Ei ehkä se kaikista ergonomisin paikka, mutta talon lämpimin ja mukavin. Valon määrä on ollut mieletön voimavara ja pihalla on uskomattoman kaunista.
Päivät on menneet sairastuvalla tällä viikolla toisen lapsen kanssa oleillen. Inkivääriteetä on hörpitty ahkeraa ja suosittelenkin jokaiselle tätä pientä Ceramicon raastinta. Tuore inkivääri avaa hyvin tukkoiset nenät ja raastimella inkiväärin saa mukavan helposti raastettua teen sekaan. Olen ujuttanut inkivääriä myös smoothieisiin ja ruokiin ihan maun mukaan.
Tuo keittiössä oleva roikkuva ikkunalauta on osottautunut mielettömän hyödylliseksi näin lapsiperheessä. Kovasti olisi jo intoa laittaa taimia kesää varten kasvamaan ja miettiä ensi kesän puutarhasuunnitelmia. Ehkä taidetaan jotain pientä laittaa jo viikonloppuna! Herkullisen aamupalan lisäksi. Mukavaa viikonloppua!